Stát vymýšlí, jak neplatit Diagu

  • 30
Pozdě, ale přece. Teprve poté, co vláda v lednu v tichosti vyplatila firmě Diag Human 327 milionů korun a veřejnost se o tom dozvěděla až díky novinářům, začal stát hledat právní kličky, jak se vyhnout zaplacení dalších miliard.

Společnost totiž za údajné poškození dobrého jména požaduje odškodnění v rozmezí čtyř až šesti miliard.

Policie začíná vyšetřovat
Stát nyní rozjel "záchrannou operaci" po dvou liniích: právní a policejní. Právníci mají zajistit dostatek munice pro další kolo arbitráže, které se chystá už na červen. Policie zase vyšetřuje aktivity majitele Diag Humanu Josefa Šťávy.

Státní zastupitelství navíc zjišťuje, jestli sousední Německo nepředá českým úřadům dokumenty o stíhání Šťávy, na kterého německý soud vydal zatykač. Pak by mohl být Šťáva obviněn a souzen u nás (jako českého občana ho nelze vydat do zahraničí).

Před pár dny se kvůli tomu dokonce sešli ministr vnitra Stanislav Gross, policejní náměstek Jaroslav Macháně a nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Byla to spíše informativní schůzka na téma, co s tím dál," potvrdila informace MF DNES Benešová.

Ona sama přitom nevidí snahu o předání trestního případu Šťávy z Německa příliš nadějně. "Soudy tam fungují rychleji, bylo by dost nelogické, aby nám to předali. Uděláme, co se dá, aby z toho stát vybruslil. Teď je však na řadě policie, aby vymyslela, jak dál," dodala nejvyšší státní zástupkyně.

Policie veškeré své kroky proti Šťávovi drží v naprosté tajnosti. Náměstek policejního prezidenta Macháně dokonce nechtěl potvrdit ani výše zmíněnou schůzku. "Vůbec o tom nechci mluvit," řekl.

Ministr Gross k nejnovějším aktivitám policie říká jedinou větu: "Proti panu Šťávovi na našem území zatím není vedeno trestní řízení." Z neoficiálních informací z Grossova resortu nicméně vyplývá, že policie prověřuje celou kauzu Diag Human a zjišťuje, zda při ní státní úředníci nebo Šťáva porušili zákon. Kdyby se to potvrdilo, naděje České republiky, že nebude Diag Humanu nic platit, výrazně stoupnou.

Musíte to dostat k soudu
Celý příběh totiž provází silné podezření z korupce. Všechno začalo před deseti lety větou exministra zdravotnictví Martina Bojara, který firmu Diag Human označil za podezřelou. Měl k tomu důvod: firma se pokusila nezákonně vyvézt návykovou látku metachalon do jihoafrického království, a navíc bez povolení obchodovala s krevní plazmou.

Diag Human se nicméně cítil slovy Bojara dotčen a začal vymáhat odškodnění. Úředníci ministerstva udělali klíčovou chybu, když dopustili arbitrážní řízení a nedostali celý spor před normální soud.

Až donedávna nikdo nezjišťoval, proč se tak úředníci zachovali. A právníci, které si teď vláda najala, radí přesně to: Dostaňte to před soud. "Arbitráž bude normálně dál probíhat, ale stát bude každé rozhodnutí napadat u soudu," prozradil taktiku jeden z právníků blízkých vládě. Josef Šťáva kroky státu podle svého mluvčího nijak nekomentuje a věří ve své vítězství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video