Stát vybral místa pro jaderný odpad

  • 36
Správa úložišť radioaktivních odpadů vybrala okruh šesti "finalistů", kteří se střetnou o nechtěnou stavbu - podzemní úložiště radioaktivních materiálů z Temelína. Obrovský komplex vyroste za desítky let v podzemí u jedné z vybraných obcí. Jejich obyvatelé proti tomu už dnes protestují a píší petice.

Většina vybraných míst je v jižních Čechách, některá na Vysočině, jiná v Čechách severních či západních.

"Proces hledání vhodné lokality bude pokračovat geologickými pracemi na šesti vybraných místech. Prvních třicet měsíců to bude letecký geofyzikální průzkum, později přistoupíme k vrtům," uvedla mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu Věra Šumberová.

"Uvedené lokality jsme navrhli na základě výsledků hodnocení území celé České republiky, které vycházelo z dostupných archivních dat," dodala.

Konkrétně to znamená, že vědce vybírající vhodné místo zajímalo, zda je na povrchu les, jak daleko jsou města, jaké cesty ke zvolenému místu vedou a podobně.

Obce posílají petice
Do roku 2015 se z šesti lokalit vybere jedna hlavní a druhá záložní. Úložiště začne v půlkilometrové hloubce fungovat až v roce 2065. V té době začne přijímat odpad z Temelína.

VYTIPOVANÉ LOKALITY

Blatno (Ústecký kraj), Pačejov (Plzeňský kraj), Rohozná (Vysočina), Lodhéřov (Jihočeský kraj), Vlksice (Jihočeský kraj), Budišov (Vysočina)

LOKALITY DOČASNĚ ODLOŽENÉ:
Borohrádek (Pardubický kraj), Teplá (Karlovarský kraj), Opatovice (Středočeský kraj), Nový Bydžov (Královéhradecký kraj), Zbytiny (Jihočeský kraj)

"Čekali jsme, že naše obec bude vybrána, i když jsme doufali, že nebude. Přece jenom se ale o Blatnu hovořilo příliš vážně," reagoval Vladimír Bouda, starosta obce na Lounsku.

"Věřím ale a se mnou asi většina lidí, že věda časem přijde s lepším řešením, jak se vypořádat s jaderným odpadem, než ho někam schovat pod zem. Vždyť přece máme ještě čas, protože výběr bude další spousty let pokračovat. Na konci měsíce odešleme společně s nedalekým Lubencem podepsané petice proti úložišti do parlamentu," řekl.

HARMONOGRAM VÝSTAVBY

2003 – v šesti vybraných lokalitách začnou letecké průzkumy
2006 – plánovaný termín povrchových průzkumů, první vrty
2015 – zbydou ze všech zvažovaných dvě ideální lokality
2025 – stát musí doložit, že je schopen vybudovat úložiště ve finální jedné opravdu nejlepší lokalitě
2030 – ve finální lokalitě se začne budovat podzemní laboratoř
2050 – zahájení výstavby vlastního úložiště
2065 – uvedení úložiště do provozu

Jak potvrdil MF DNES geoekolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Václav Přibyl, který v polovině 90. let zkoumal vhodná místa pro úložiště, musí být v geologicky i seismicky stabilním prostředí. Žulový masiv podle něj tlumí účinky nejlépe. Ten se rozkládá právě třeba pod Blatnem.

Seitlová: Česko není vhodné
Senátorka Jitka Seitlová sdělila ČTK, že připravovaná směrnice EU umožní státům unie dohodu o tom, kde bude vybudováno společné úložiště. Pokud by každá země měla vlastní úložiště, bylo by to neefektivní i rizikové.

"Měli bychom vlastně celou Evropu provrtanou úložišti radioaktivního odpadu," podotkla Seitlová. Podle ní by Česko mělo o takové dohodě uvažovat, neboť jeho území není pro vybudování úložiště nejvhodnější.

Zastavte elektrárny, hlásají ekologové
Proti plánovaným úložištím protestují ekologové. Ochránci životního prostředí zejména prosazují, aby byl změněn atomový zákon a starostové mohli ovlivňovat přípravu projektu hlubinného úložiště. Nyní mohou jen přihlížet.

Také chtějí, aby stát zastavil jaderné elektrárny, než bude uspokojivě vyřešeno uložení vyhořelých materiálů.

"Radnice mají oprávněný pocit, že stát si chce vyřešit problém s odpady na jejich úkor. Vláda musí navrhnout takovou změnu zákona, která umožní obcím k problému se vyjadřovat," řekl Libor Matoušek z Hnutí Duha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue