Stát utopil miliony v krevní plazmě

  • 14
Měla tu stát moderní továrna na zpracování krve, teď tu bude firma Baxter se sídlem v americkém Chicagu vyrábět očkovací látky proti klíšťové encefalitidě. Takový je konec jednoho velkého podnikatelského záměru, kdy Česká republika chtěla v Bohumili na Kolínsku vybudovat vlastní továrnu na zpracování krevní plazmy od českých dárců. Stát se za investici ve výši 700 milionů korun zaručil, ale špičkovou tovární halu nikdy neopustil jediný výrobek.

Národní projekt zkrachoval a stát si připsal dluh na svůj účet. Z větší části ty peníze už neuvidí, a zaplatí je tedy občané. Firma Baxter získala Sevac v dražbě za 112 milionů. "Firma zde bude vyrábět vakcíny, zřejmě proti klíšťové encefalitidě," potvrdila ředitelka pražské pobočky Baxteru Helena Balajková.

Většina technologií se ovšem bude muset vyměnit. Ty původní stály zhruba 300 milionů. "Ale něco se prodá," věří Josef Prchal - někdejší ředitel Sevaku, dnes zaměstnanec korporace Baxter.

Sevac se nepodařilo rozjet kvůli sílícím pochybnostem expertů, že se neuživí, protože podobných továren je ve světě dostatek. Stát se tak ocitl před rozhodnutím: Buď to budeme stále dotovat, nebo jdeme od toho. Loni na podzim se rozhodl pro druhou možnost.

Jak země přišla o půl miliardy korun

•V roce 1995 rozhodla Klausova vláda, že podpoří výstavbu továrny na zpracování krevní plazmy. Vycházela z tehdejšího doporučení Rady Evropy, že země mají být v této oblasti soběstačné.

•Vláda už však nezajistila podmínky pro fungování projektu. Sevac polykal peníze, ale nevyráběl, plazma se na transfúzkách dokonce začala vylévat.

•Nová vláda dala v roce 1999 najevo, že myšlenka Sevaku nebyla šťastná a že továrnu dále dotovat nebude. Loni v květnu stvrdila krach projektu valná hromada Sevaku. Stát převzal dluh ve výši cca 700 milionů a objekt prodal v dražbě za necelou pětinu této částky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video