Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát si připravuje peníze za Novu

  0:01aktualizováno  0:01
Čeští politici dávají najevo, že stát nemá mnoho šancí, jak odvrátit desetimiliardové odškodné firmě CME za zničenou investici v TV Nova. Ministr zahraničí Cyril Svoboda prohlásil, že by Česko mělo zaplatit okamžitě. Premiér Vladimír Špidla tak razantní není: "Je třeba postupovat tak, aby škody byly co nejmenší," prohlásil pro stanici BBC, dodal však, že to neznamená zaplatit hned.

Celková částka přitom narůstá každým dnem o dva miliony korun.

I Špidlův mlhavý výrok však odpovídá plánu, který se rodí na ministerstvu financí. Stát totiž stále ještě doufá, že by verdikt arbitrů mohl zvrátit stockholmský soud začínající za týden.

"Zvažujeme, že v nejbližší době uložíme peníze na zvláštní účet. Klinkhammer přislíbil, že až je tam uvidí, bude vstřícný ohledně sankčních úroků. Peníze by se na účtu úročily, takže ohledně dalších sankcí by nula od nuly pošla a dluh nerostl," uvedl zdroj z ministerstva financí.

CME oznámila, že očekává návrh české strany příští pondělí. Premiér Špidla také kritizoval svého předchůdce Miloše Zemana a prezidenta Václava Klause za příliš úzké styky s Vladimírem Železným v době, kdy se ředitel Novy odpojil od amerických investorů a začal v srpnu 1999 vysílat sám.

CME chce peníze hotově
Čeští hokejisté se nemusí bát o své dresy a hokejky. Výbavu nejpopulárnějších českých sportovců chtěl zabavovat šéf společnosti CME Fred Klinkhammer v případě, že se Česko bude zdráhat zaplatit firmě odškodné za ztrátu televize Nova.

Chování vlády nenasvědčuje tomu, že by dala Klinkhammerovi záminku. Ten zůstává věrný dřívějším prohlášením a tvrdým vymáháním deseti miliard přiklepnutých arbitrážním soudem si vychutnává své vítězství nad Českou republikou.

"Společnost CME očekává, že příští pondělí dostane od ministerstva financí nabídku na vyrovnání dluhu z arbitráže. Společnost chce, aby Česko zaplatilo dluh hotově," uvedl mediální zástupce CME Michal Donath.

Premiér Vladimír Špidla v pondělí v rozhlasové stanici BBC sdělil, že již pověřil ministra financí přípravou plánu na vydání dluhopisů, aby stát sehnal potřebnou částku.

Úředníci ministerstva financí již na přípravě balíku pro CME pracují. "Peníze můžeme z rozpočtu vytáhnout hned, ale není jasné, zda by to neměla předem schválit Poslanecká sněmovna," uvedl pracovník úřadu, který nechce být jmenován.

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce nalézt způsob, jak co nejvíce omezit dopad prohrané arbitráže na státní rozpočet. Šance, že by stát žádal náhradu od členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která se podle arbitrů na poškození CME podílela, však nemá podle právníků mnoho šancí. Bylo by třeba prokázat členům rady vědomé a konkrétní protiprávní jednání. "A k tomu jsem krajně skeptický," soudí známý právník Tomáš Sokol.

Kromě skutečnosti, že vyplacením náhrady se zvýší státní zadluženost o deset miliard, je otázkou, nakolik prohraný spor poškodí pověst České republiky či odradí investory. "Spory kolem televize Nova obrazu země v zahraničí neprospěly. Několik lidí se mě na to ptalo, ale vliv na rozhodování o investicích to určitě nemělo," uvedl šéf společnosti CzechInvest Martin Jahn.

Premiér Špidla našel na prohraném sporu překvapivě pozitivní rys, podle něho je totiž verdikt důkazem vymahatelnosti práva a investice do České republiky to podpoří. Ale jeho názor zůstává ojedinělý.

Sobotka: Spor zaplatí každý občan této země
Odsouzení České republiky k zaplacení 10,4 miliardy korun společnosti CME jako náhrady za ztracenou investici v televizi Nova, je tvrdou ranou pro ministra financí Bohuslava Sobotku. V době, kdy prosazuje úspory ve státním rozpočtu v rámci boje s rychle rostoucími dluhy, musí hledat peníze, jak zaplatit odškodnění za Novu.

Co pro vás vyplývá z výsledku arbitráže CME versus Česká republika?

Arbitrážní rozhodnutí je konečné a okamžitě vykonatelné. Ještě čekáme na výsledek odvolacího soudu ve Stockholmu, ke kterému se Česká republika odvolala v prosinci 2001.

Jaká je vaše analýza příčin, proč musí Česko platit přes deset miliard za TV Nova?

Pokud bych měl citovat z konečného nálezu arbitrů, tak v roce 1999 mediální rada aktivně podporovala zničení investic společnosti CME vložených do společnosti ČNTS.

Jak v tomto kontextu tedy hodnotíte zpětně práci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a prodloužení licence pro společnost CET 21?

Velmi kriticky. Již před volbami jsem hlasoval pro její odvolání. Podle mého názoru je nepřípustné, aby nadále fungovala v tomto složení.

Může se stát soudit o náhradu škody se společnostmi kolem TV Nova?

Tato možnost z arbitrážního výroku nevyplývá. Těžko se mohu vyrovnat s představou, že každý občan této země by měl zaplatit určitou částku za spor, se kterým nemá nic společného. Rozhodně tedy budu jako ministr financí usilovat o možné nalezení způsobu, jak dopad tohoto rozhodnutí na státní rozpočet minimalizovat.

Může být verdikt arbitrů precedentní pro další arbitráže, které Česká republika vede?

Výrok nelze považovat za precedent, každý případ je šetřen na základě jiných skutečností. Nebudu předjímat žádný výsledek.

Jak vyplacení částky ovlivní hospodaření státního rozpočtu a vaše záměry s reformou veřejných financí?

Pokud Česká republika neuspěje u švédského odvolacího soudu, pak bude prohlouben deficit hospodaření za rok 2003. Tato situace bohužel přispěje k celkové výši veřejného dluhu České republiky. V rámci prosazované reformy veřejných financí se snažím šetřit každou korunu a představa, že šmahem přijde státní kasa o více než 10 miliard korun, je pochopitelně velmi tristní zprávou pro reformní snahy ministerstva financí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V sobotu ráno zemřel chodec po srážce s automobilem v centru Prahy (17....
Praha 1 nabízí k pronájmu známou nemocnici, mají zájem i velcí investoři

Nemocnice Na Františku, která leží na luxusních pozemcích nedaleko Pařížské ulice v Praze, hledá nového investora. Provozovatel nemocnice, městská část Praha...  celý článek

Nosorožec dvourohý
Pojišťovny řešily i sražení Čecha nosorožcem. Obří účty za léčbu chodí z USA

Češi se letos výrazně častěji pojišťovali na cesty do zahraničí. Některé pojišťovny v průběhu léta uzavřely až o třetinu víc pojistných smluv než loni. Nejvíc...  celý článek

Zatěžkávací zkoušku pilotového mostu v Bělovsi u Náchoda provedly lokomotivy...
Po Hitlerově železnici projelo pár vlaků, most na pilotách nevydržel

Přeshraniční železniční spojka mezi Náchodem a polskými lázněmi Kudowa vznikla roku 1945 k Hitlerovým narozeninám pro zásobování fronty. Velmi rychle však...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.