Jan Fischer

Jan Fischer | foto: Dan Materna, MAFRA

Stát se ministrem? Přímou nabídku zatím od Fischera nikdo neslyšel

  • 75
Nový premiér se již sešel se všemi kandidáty na ministry. Ani jedna z osobností, které přišly do Hrzánského paláce, neslyšela definitivní nabídku; Jan Fischer se chce rozhodnout příští týden. O jednání ovšem půjde už zítra informovat prezidenta.

U Fischera se dnes vystřídala poslední pětice zájemců o ministerské posty v úřednické vládě. Schůzku si již dopoledne odbyl kandidát na ministra školství Jakub Dürr, kterého nominovali zelení.

Po jednání se svým potenciálním šéfem vzdal hold své soupeřce Miroslavě Kopicové navržené Topolánkem. Podle Dürra je to erudovaná odbornice, s níž sdílí tytéž priority resortu školství. Pro končícího ministra školství Ondřeje Lišku by byl lepším kandidátem z hlediska zachování kontinuity vedení úřadu Dürr.

Fischerovi se představil i kandidát na ministra dopravy Gustáv Slamečka, který by se chtěl soustředit na financování dopravní infrastruktury, bezpečnost na silnicích i otázku financování Českých drah.

"Diskuse se vedla o tom, jakým způsobem by mělo fungovat ministerstvo a jaké představy mám s jeho řízením," řekl o své schůzce o dvě hodiny později Ivo Pěgřímek.

Jako další úkoly, na které by se v případě jmenování ministrem průmyslu a obchodu chtěl zaměřit, označil podporu podnikání, zaměstnanosti, vědy a výzkumu.

Designovaný premiér měl dnes v programu ještě schůzky s Tomášem Uvírou, kandidátem na ministra financí, a s Ladislavem Mikou, který by se rád ujal šéfování rezortu životního prostředí.

Mika byl posledním z kandidátů na ministry, které dnes premiér přijal. Hovořili spolu i o výhradách, které k němu mají sociální demokraté. Jiří Paroubek minulý týden uvedl, že se sociálním demokratům Miko nelíbí jako člověk bránící liniovým stavbám.

Kromě uchazečů o ministerstva se dnes u premiéra Fischera objevili i dosluhující ministři Ondřej Liška a Miroslav Kalousek. V pátek ještě přijme ministra spravedlnosti v demisi Jiřího Pospíšila.

Premiér se zatím se všemi kandidáty shodl na jednom - v době hospodářské krize je nutné se soustředit na přípravu rozpočtu. Pomoc v tomto ohledu slíbil končící ministr financí Miroslav Kalousek, s nímž se Fischer dnes také sešel.

kandidáti pro úřednickou vládu

Podívejte se, kdo má šanci stát se u Fischera ministrem

Nová vláda by měla nastoupit 9. května, tedy za dva týdny, s cílem dovést zem k předčasným volbám. Politici se už v době formování překlenovací vlády po měsících sporů začali plně soustředit na volby, nejsilnější strany ODS a ČSSD se netají tím, že kampaně do eurovoleb budou silně konfrontační.

Úřednický kabinet si neklade vysoké cíle, například s reformou zdravotnictví nepohne. Dosluhující vláda v pondělí rozhodla, že návrhy zákonů, kterými chtěla fungování zdravotnictví upravit, stáhne ze sněmovny.

Dalších pět desítek návrhů ve sněmovně zůstane. "I prohra je signálem, vzkazem", komentoval rozhodnutí premiér v demisi a předseda ODS Mirek Topolánek, jehož vláda padla v březnu vinou nízké podpory ve sněmovně.

Překlenovací vláda úředníků má předat otěže novému politickému kabinetu po předčasných volbách, které se uskuteční počátkem října. V té době už musí být návrh rozpočtu ve sněmovně. Podle rozpočtových pravidel je totiž povinností vlády návrh projednat a předat poslancům do 30. září.

Prioritou číslo jedna je pro všechny kandidáty i Fischera také zdárné dokončení českého předsednictví EU. Topolánek ve středu svého nástupce seznámil s předsedou Evropské komise Josém Barrosem, který i nadále podporuje české předsednictví.

Čechy jako šéfy EU totiž čeká organizace ještě několika vrcholných schůzek - třeba summitu k zaměstnanosti začátkem května, summity EU-Rusko, EU-Čína, EU-Jižní Korea a červnový summit šéfů států a vlád sedmadvacítky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video