Stát se má omluvit za pomalou spravedlnost

  • 21
Soud nařídil státu omluvit se odsouzenému vrahovi za dlouhé vyřizování jeho trestního oznámení. Občan bývalé Jugoslávie Fehim Hanuša si už před šesti lety stěžoval na policejní zásah z roku 1995. Policisté ho tehdy zatkli kvůli podezření ze znásilnění. To se ale neprokázalo.

"Fehim Hanuša si stěžoval na to, že policie vstoupila na jeho pozemek bez souhlasu soudce a státního zástupce. Podle jeho názoru se dopustila trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl iDNES Hanušův právník Václav Vlk.

Stát má uhradit Hanušovi několik tisíc korun za právní zastoupení. Nemusí mu však zaplatit požadované milionové odškodné.

Hanušův právní zástupce se domnívá, že jde o první případ, kdy český soud uznal stížnost občana na rychlost řízení. Verdikt zatím není pravomocný, obě strany zvažují odvolání. "Předpokládám, že se odvoláme," potvrdil Vlk.

Krajský soud původně loni v březnu Hanušovu žalobu zamítl. Odvolací soud spor vrátil k novému projednání. Nyní podle Vlka prvoinstanční soud uznal, že bylo porušeno právo klienta na spravedlivé projednání věci.

"Podání mého klienta bylo řešeno dlouho, liknavě a nebyl řádně vykonáván dozor státním zástupcem," uvedl Vlk.

Hanušovi vadily průtahy a čeština
Zásahová jednotka před osmi lety v Chlustině na Berounsku zakročila proti Hanušovi, podezřelému ze znásilnění. Policisté ho postřelili, Hanuša má trvalé následky. Kulky zranily také dva policisty. Znalci později podezření ze znásilnění vyvrátili.

V roce 1998 podali Hanuša se synem trestní oznámení na policisty a žalobu na stát. Hanuša si stěžoval na průtahy ve vyšetřování. Vadilo mu, že nebyl o odložení případu včas informován a konečné rozhodnutí nebylo v jeho rodném jazyce.

Zástupci státu již dříve poukázali na to, že v roce 1998 nebyly pro prošetřování trestních oznámení stanoveny lhůty. Připustili jen "politováníhodnou formální chybu" při doručování rozhodnutí, jímž v září 1999 policie podnět odložila.

Hanuša zaměstnal soudy mnoha spory
Krajský soud přiřkl Hanušovi již dříve v jiném sporu s ministerstvem vnitra za policejní zásah omluvu a 300 tisíc korun. Rozsudek ale loni v listopadu zrušil odvolací soud. Podle jeho verdiktu se vnitro nemusí omlouvat ani platit odškodné.

Hanušův právník kvůli tomuto rozhodnutí podal žalobu do Štrasburku a dovolání k Nejvyššímu soudu. Očekává, že by se mohlo rozhodnout do jednoho roku.

Fehim Hanuša vede ještě několik soudních sporů. "Živé jsou myslím tři. Klient se dožaduje náhrady za trestní řízení, náhrady škody na zdraví a na podnikání," sdělil iDNES právník Václav Vlk.

Hanuša byl v roce 2000 odsouzen na dvacet pět let za vraždu policisty. Zastřelil ho, když spolu se synem ujížděli hlídce. Hanušův syn Fatmir dostal za pokus vraždy čtrnáct let.

,

Video