S rostoucími veřejnými rozpočty rostou i výdaje na úplatky. A to nejen v absolutní výši, ale zřejmě i relativně, v procentech. Ilustrační foto

S rostoucími veřejnými rozpočty rostou i výdaje na úplatky. A to nejen v absolutní výši, ale zřejmě i relativně, v procentech. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stát rekordně staví, bude i na vilky v Toskánsku

  • 13
Realitní agenti v Toskánsku i správci firemních skořápek v Lichtenštejnsku si včera oddechli. V Česku se stavět bude! Včera vláda schválila rekordní rozpočet na stavbu nových silnic, železničních mostů, zbylo i na zdymadla pro výletní lodě. Celkem 96 miliard, což je vedle důchodů a platů nejvýznamnější výdaj z veřejných rozpočtů.

Výborná zpráva, pokud pro stát stavíte, tyto peníze rozdělujete, případně věříte teoriím o multiplikačním (rozmnožovacím) účinku těchto investic – jedna koruna vložená státem podle nich přináší více korun zpátky.

A tyto teorie jsou pravdivé! Oficiálně vám k nim nikdo nic neřekne, ale všichni pravidla multiplikace znají.

Prvním multiplikačním efektem je rozmnožení majetku těch, co stavební zakázky rozdělují. Ti, kteří se toho neúčastní, tomu říkají uplácení, ostatní volí decentnější označení provize.

Jako ekonomický novinář občas čelíte od zúčastněných z řad byznysu nechápavým pohledům a filozofujícím otázkám: Definujte mi, co je to úplatek. Je úplatek, když se s někým podělíte o část svého zisku ze státní zakázky? Je uplácení, když úředníkovi zaplatíte a on vás nevyřadí z výběrového řízení?

S rostoucími veřejnými rozpočty rostou i výdaje na úplatky. A to nejen v absolutní výši, ale zřejmě i relativně, v procentech. Můj odhad, že hospodářský útlum povede ke snižování korupce díky větší rivalitě a konkurenci, mi vyvracel jeden z konzultantů.

Stavební firmy si prý nyní stěžují, že kvůli rostoucím provizím jsou některé zakázky málo ziskové, či dokonce ztrátové. Jeden z klientů údajně řešil unikátní problém: přistoupit na stoprocentní "provizi" s tím, že později (v průběhu stavby) se vysoutěžená cena zakázky zdvojnásobí?

Stavět pro stát však není žádná charita. Státní peníze se multiplikují i na straně stavitelů, tedy v soukromých rukou.

Nedávno upoutal moji pozornost majitel mně neznámé regionální stavební firmy, který investoval do poměrně drahé nemovitosti v Praze. Z výroční zprávy za rok 2007 jsem se vedle toho, že jeho firma na všech pracovištích vždy "důsledně dodržuje základní lidská práva", dozvěděl i následující fakta:

Největším zákazníkem firmy je stát (především opravy a stavba silnic), ministerstvo obrany (opravy domů), kraj a města. Zakázek bylo v tom roce tolik, že společnost "byla nucena využít subdodávek" na polovinu obratu.

Při necelé stovce zaměstnanců a půlmiliardových tržbách firma vygenerovala padesát milionů hrubého zisku. Rentabilita vlastního kapitálu ("úrok" z vložených peněz do podnikání) se držela druhým rokem na sedmdesáti procentech.

V investičním majetku na leasing byly dva stavební stroje, náklaďák a šest "užitkových" vozů (mezi nimi Mercedes CL500 za 3,8 milionu, Porsche Cayenne za 3,5 a Audi Q7 za 1,5). Vysoce zisková a silná společnost.

Na druhou stranu: nevypovídá to i o tom, jaké ceny asi stát platí a jak "drsné" je ve skutečnosti přetahování o zakázky?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video