Stát pouští zdarma Homolku

  • 17
Praha - Luxusní pražská Nemocnice Na Homolce je po osmi letech znovu "na prodej". Stát však za ni tentokrát nežádá ani korunu. Ministerstvo zdravotnictví chce ještě do voleb stihnout navrhnout vládě, aby se státní Nemocnice Na Homolce přeměnila na veřejně prospěšnou společnost. V ní by mělo podíl americké medicínské centrum UPMC Health System z Pittsburghu. Do společnosti by stát bezplatně vložil veškerý majetek nemocnice.

Homolka vlastní řadu špičkových medicínských zařízení a je v ní umístěn i Leksellův gama nůž pořízený z národní sbírky. Zatímco před osmi lety chtěl stát za Homolku od jihoafrické firmy 1,3 miliardy korun, tentokrát žádá jediné: místa ve správní a dozorčí radě nemocnice. Tvrdí, že si tak zase ponechá potřebný vliv v nemocnici. Slovy náměstka ministra zdravotnictví Michala Pohanky: že ji českým pacientům nikdo nesebere.

Právě toho se však obává předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch. Nadace je vlastníkem gama nože a na tom se podle Janoucha nic nemění - když bude zle, půjde nůž jinam. "Ale bojím se, zda si tenhle stát skutečně dokáže ohlídat, že nemocnice zůstane českým pacientům a nebude pro lidi s plnou kapsou," řekl Janouch.

"Bude to zisk pro zdravotnictví a pacienty," namítá náměstek Pohanka, který je do projektu od počátku zapojen a osobně byl loni v Pittsburghu. Nezisková americká společnost vlastnící síť nemocnic včetně univerzitních podle něj přinese zkušenosti, nové medicínské postupy a výzkumné projekty, k čemuž se už zavázala ve smlouvě o spolupráci.

Proč je k tomu nutný zásah do majetku? Podle mluvčí nemocnice Jitky Kalouskové to byl požadavek Američanů: "Kvůli investicím chtějí, aby nemocnice měla jasnou dlouhodobou strukturu. Státní organizace pro ně takovou zárukou není."

Homolka by byla první nemocnicí, na níž se nová forma vlastnictví vyzkouší. Novelu zákona o veřejně prospěšné společnosti, která umožnila vstup mezinárodních společností, si státní úředníci prosadili v parlamentu akorát před několika dny. Nemocnici má podle projektu spravovat dozorčí a správní rada. V dozorčí radě by měl stát většinu, ve správní radě půlku.

Návrh, o němž se neoficiálně mluví už dlouho, ale který ministerstvo dosud popíralo, však vyvolal rozruch v ČSSD. Ostře proti je poslankyně Eva Fischerová.

Management nemocnice se podle ní vymkne běžné státní kontrole, poslankyně se obává i rizika machinací s majetkem: kdyby měla jednou společnost zaniknout, návrat majetku nemá stát zaručen. "Chceme, aby tohle bylo ve smlouvě jasně ošetřeno," uvedl předseda Odborového svazu zdravotnictví Jiří Schlanger, který se posledních jednání účastnil.

Smlouvu ministerstvo zatím tají. V příštích dnech ji chce poslat do připomínkového řízení, a aby vše šlo rychleji, prosazuje jeho zúženou verzi, kdy se posílá jen části resortů. "Když se návrh líbit nebude, stáhneme ho," řekl náměstek Pohanka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video