Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stát potichu zkontroluje, jak přišli „kmotři“ ke svým domům a jachtám

  • 122
Už několik měsíců se mluví o tom, jak politiku ovlivňují takzvaní krajští kmotři. Jde o bohaté podnikatele nebo bývalé politiky, kteří v zákulisí mají tahat za nitky. Ministerstvo financí se teď rozhodlo, že se zblízka podívá na to, jak tito zbohatlíci přišli ke svým obřím majetkům, píše Aktuálně.cz.

Nebývalou kontrolu rozjíždí podle serveru Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí. Ten má velmi široké možnosti, jak zjistit, odkud pochází majetek konkrétních lidí. FAÚ totiž může získávat informace nejen od jiných státních institucí, ale i od soukromých firem.

"V kostce to je velmi jednoduché: udělá se kontrola majetku a porovná s daňovými výkazy na finančních úřadech. Pokud to nebude odpovídat, je to jasný signál dál se tím zabývat. A na konci může být řízení v oblasti daňových nedoplatků nebo i trestní oznámení pro praní špinavých peněz," cituje Aktuálně.cz jednoho z ministerských úředníků. Sjezd ČSSD: Expremiér Stanislav Gross (20. března 2009)

Zatím není jasné, zda se kontrol mají bát jen kmotři, nebo i bývalí politici, kteří po odchodu z veřejného života začali najednou okázale utrácet. Pokud by se kontroloři zaměřili i na expolitiky, mohli by si vybrat například exministra Libora Ambrozka nebo bývalého premiéra Stanislava Grosse. V hledáčku FAÚ už uvízl exministr dopravy Aleš Řebíček.

FAÚ se navíc nepodívá na majetek jen samotným kmotrům. Kontroloři chtějí zmapovat i auta, domy nebo jachty, které jsou napsané na manželky, další příbuzné nebo firmy, v nichž mají nějaký podíl, píše server.

Útvar přitom dokáže spojit dohromady informace od policistů, celníků, tajných agentů nebo od advokátů a daňových poradců. Kromě toho může FAÚ zjistit i to, co vlastní prověřovaní lidé za hranicemi České republiky.

Libor AmbrozekKontrolám kmotrů tleská i opoziční ČSSD, která jinak nemůže vládě Petra Nečase přijít na jméno. "Porovnání majetků a příjmů je jednoznačně nejsilnější nástroj proti korupci. Když už nic, zpravidla tak prokážete daňové úniky. Bohužel na to doposud nikdo nechtěl slyšet, nástroje na to přitom jsou," kvituje rozjezd kontrol exministr vnitra a bezpečnostní expert František Bublan.

Bublan se bojí jen toho, aby byl výběr kontrolovaných lidí spravedlivý a nestalo se, že někteří budou zkrátka přeskočeni. A připomíná, že například ve Francii na ministry nebo vysoké státní úředníky dohlíží počítač, který porovnává jejich majetek i příjmy. A pokud najde nesrovnalosti, začne dotyčného vyšetřovat policie.

Co je FAÚ ministerstva financí

Finanční analytický útvar je speciální odbor ministerstva financí, který bojuje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Je součástí celosvětové sítě takzvaných finančních zpravodajských jednotek. Má výjimečné pravomoci, které mají jen tajné služby nebo policie. Všechny finanční instituce musí tomuto útvaru předávat potřebné údaje a sami ho na podivné machinace upozorňovat. Jen loni přijal 2 224 oznámení o podezřelých obchodech a podal 191 trestních oznámení.

Věříte, že stát dokáže odhalit nepoctivě získaný majetek některých politických "kmotrů"?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 10. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3762
ANO
ANO 520
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video