Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát poroučí, jak se máme jmenovat. Možná to změní zákon

  1:02aktualizováno  7:53
Se svým jménem se necítí dobře spousta Čechů. A stále více lidem vadí, že jim stát nařizuje, v jaké podobě se bude jejich jméno psát - do rodného listu, občanského průkazu či na vysvědčení. Někteří poslanci uznávají, že je nutné upravit zákon, který lidem říká, jak se mají jmenovat.
Rodiče jsou při vymýšlení jmen pro své děti vynalézaví. Někdy však s netradičními jmény na úřadech narazí.

Rodiče jsou při vymýšlení jmen pro své děti vynalézaví. Někdy však s netradičními jmény na úřadech narazí. | foto: Profimedia.cz

"Dala jsem svému dítěti neobvyklé jméno, které jsem zaslechla na dovolené v Egyptě a zalíbilo se mi, ale matrika je nezapsala," lituje třiatřicetiletá Zuzana. Mnozí rodiče tak raději sleví a potomkovi vyhotoví jméno podle "státního předpisu".

Nedávno dostala vyhazov z České televize sportovní komentátorka. Údajně kvůli tomu, že nepřechylovala ženská jména. "Právě teď je ta chvíle, kdy se má otevřít široká diskuse. Není v pořádku, když se člověk necítí dobře se svým jménem. Když má k němu bariéru," míní poslankyně Kateřina Jacques ze Strany zelených.

chlapecká jména

Patrik: Celorepublikově dvacáté nejoblíbenější jméno v roce 2005 vyšplhalo na pátou příčku v Olomouckém kraji.

František: V roce 2007 byl úspěšný v Karlovarském kraji.

Petr: V roce 2006 si ho oblíbili v Ústeckém, Olomouckém a Karlovarském kraji 

Neobvyklá jména
Ahmeško, Ambrózio, Čemajl, Damián Kryšpín, Jonáš-Bruno, Kajetán Leopold, Pravoň, Rodomil, Volfram, Věněk, Vesmír

I když za poslední roky se mnohé změnilo. Křestních jmen přibývá, lidé si prosazují ta neobvyklá - dnes je v seznamech obyvatel na 120 tisíc různých jmen.

Leccos změnili i zákonodárci. Na začátku třetího tisíciletí přišel nový zákon o matrikách, jménu a příjmení, který povolil zapsat si do rodného listu dvě jména. To zdejší lidé nemohli dlouhých padesát let.

Muži a chlapci celkem
(nejčastější jména v Česku) 
1. Jiří  319 593
2. Jan  271 832
3. Petr  260 631
4. Josef  260 631
5. Pavel  207 428

Tři roky poté je tu další průlom. V roce 2004 se objevila ve Sněmovně novinka občanskodemokratického poslance Pavla Hrnčíře. Chtěl, aby ženy, které mají za manžela cizince nebo trvale žijí v zahraničí, nemusely přechylovat na -ová mužská příjmení. Zákonodárci byli pro, a tak si Kateřina Jacquesová a další ženy s cizokrajně znějícími jmény nechaly jméno "módně" zkrátit.

Kdyby totéž chtěla udělat třeba autorka tohoto článku, musela by své nové jméno "Bohdana Jaroš" obhajovat před úředníky tím, že se hlásí k některé z národnostních menšin. "Jde to. Ale žena si to musí obhájit a matriky mají vnitřní nařízení, aby tuhle možnost příliš nedoporučovaly, " říká soudní znalkyně v oblasti jazykovědy Miloslava Knappová.  

Dívčí jména

Barbora: V roce 2005 jednoznačně zvítězila v Karlovarském kraji.

Klára: Celkově patnácté nejoblíbenější jméno boduje na Vysočině a v Karlovarském kraji. Zde je na třetím místě.

Marie: V celé republice je na 16. příčce, v roce 2007 byla v Praze pátá.

Neobvyklá jména 
Anamika, Esmeralda, Jessica, Maratóna, Meggie, Mejbelína, Pětiletka, Polinéza, Rusoslava, Serafína, Vivien, Winona, Zaira

České ženy si tedy cestu ke svobodě hledají jinak. Strpí přechýlení jména, ale po svatbě si nechají obě - dívčí a manželovo. To zákon povoluje. Pak ale narazí na další překážku.

"Trvají často na tom, že chtějí na prvním místě své rodné příjmení a jako druhé manželovo. Ovšem takové pořadí není možné povolit," říká matrikářka Miluše Bromová z Prahy 2.

Ženy a dívky celkem
(nejčastější jména v Česku)

1. Marie  332 918
2. Jana  275 141
3. Eva  161 309
4. Anna  151 558
5. Hana  151 179

Čtyřiatřicetiletá Dana Nováková se s matrikářkou tak dlouho domlouvala o zápisu svého příjmení, že do oddacího listu získala pozoruhodné jméno: Dana Nováková Hašková Nováková. "Nevěřila jsem svým očím a hlavně jsme musela znovu na matriku," říká žena.

Podle poslance Hrnčíře by se však mohla některá tato nedopatření změnit. Je připraven navrhnout další krok, který by uvolnil pravidla pro určování jmen, pokud si to lidé budou přát.

nejčastější příjmEní

1. Novák(ová) 34 199
    (35 522)
2. Svoboda(ová) 25 225
    (26 574)
3. Novotný(á) 24 288
    (25 369)
4. Dvořák(ová) 22 221 
    (23 426)
5. Černý(á) 17 831
    (18 528)
6. Procházka(ová) 16 011
    (16 830)
7. Kučera(ová) 15 136
    (15 855)
8. Veselý(á) 12 852
    (13 439)
9. Horák(ová) 12 144
    (12 815)
10. Němec(ová) 11 169
     (11 516)

Už desátý rok je první Tereza

S křestními jmény bojují Češi ještě častěji, týkají se totiž i obou pohlaví stejně. I když podle žebříčku nejoblíbenějších dětských jmen to vypadá, že patříme spíše mezi konzervativce, kteří nedají dopustit na Terezu a Kateřinu, Honzu a Jakuba, stále častěji musí matrikáři nahlížet do obrovských seznamů, jestli jméno existuje, nebo ne.

"Každoročně roste zájem o dvě jména pro miminka. Děti dostaly jména například Melissa Magdaléna, Natali Jiřina, Timotej René nebo Damián Kristián. Desítky žádostí máme také na přidání jména pro dospělé. Nejčastějším důvodem je, že je to jméno po babičce, ale setkáváme se i s tím, že je nové jméno výsledkem numerologie," vysvětluje havířovská matrikářka Jana Pondělíčková.

Kupodivu obrovskou roli hraje kromě rodinné tradice i televizní obrazovka. "Když se scenáristce Halině Pawlowské narodila dcera Natálka, okamžitě se začaly rodit Natálky v celé zemi," zjistila Knappová.

Dnes není problém změnit jméno, stačí mít 18 let, tisíc korun a doklady. "Za první republiky byl návrh zákona, že změna jména bude stát 10 tisíc. Ovšem nikdy neprošel," dodává znalkyně jmen.

KLUK MŮŽE BÝT JARO, DÍVKA HROMNICE NE

Česko-americký pár si přišel na havířovskou matriku zapsat jméno pro svého syna. Chtěli ho pojmenovat Jaro. Tedy zkrácenou podobu mužského jména Jaroslav.

Jenže ať matrikářky hledaly, jak hledaly, jméno Jaro nikde nenašly. Je to nutnost – pokud žádáte o netradiční jméno, musí existovat.
Matrikářky se tak obrátily na ženu, která má jako jediná v zemi tu pravomoc ověřit, zda je možné jméno zapsat do rodného listu.

Miloslavu Knappovou jmenoval ministr spravedlnosti a posudky na neobvyklá jména píše už více než dvanáct let. "S datem narození člověk nehne. Příjmení obvykle nechtějí měnit. Zbývá jméno," říká znalkyně, která ve své knize Jak se bude vaše dítě jmenovat sepsala a prověřila na jedenáct tisíc jmen.

Komu seznam nestačí, Knappová mu vyhotoví posudek. Jde o stokoruny a klient si odnese malou monografii. "Zmíním se o původu jména, jeho významu, v jakých jazycích se užívá a jak často. Nejsou to žádné dva řádky," popisuje. Nejčastějšími klienty jsou pochopitelně mladí rodiče. "Beru klienty popořadě, přednost mají ti s už narozeným  miminkem, pak ti, co teprve dítě čekají," říká Knappová.

Smůlu mají lidé, kteří vybrali jména domácká nebo zdrobněliny jako Vašek či Janička, ty zákon nepovoluje. "Nedoporučila jsem třeba ani církevní svátek Hromnice jako podobu ženského jména," stojí si za svým znalkyně.

Po cizích jménech pátrá ve všemožných cizojazyčných slovnících, poptává se specialistů na jazyky u nás i v zahraničí. To se pak několikahodinová práce roztáhne i na několik dnů. "V poslední době ovlivňuje výběr jména numerologie. Některé vyznavačky východních učení si mění jméno na indické, které jim má přinést štěstí," říká znalkyně jmen.

A jak to dopadlo s chlapečkem jménem Jaro? "To jméno existuje, v němčině a holandštině. Takže jsem jej mohla doporučit," říká Knappová.

Povolili byste rodičům pojmenovat dítě podle libosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 6475
NE 4446


Hlavní zprávy

Další z rubriky

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017
Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.