Stát pomůže v boji s kriminalitou

Vysočina - Města Třebíč, Havlíčkův Brod a Jihlava byla přijata do státního programu prevence kriminality a podařilo se jim letos poprvé získat od Ministerstva vnitra peníze na projekty prevence kriminality. V souhrnné částce činí dotace takřka jeden a půl milionu korun. Stranou nestojí ani Žďár nad Sázavou, kde nejrůznější aktivity organizuje městská policie ve spolupráci s radnicí již několik let. V Pelhřimově nemají městskou policii a radnice sama žádný speciální program nepřipravuje.

Více než půl milionu korun poputuje z ministerstva do Třebíče a Havlíčkova Brodu. "Dostali jsme tolik peněz, o kolik jsme žádali, a je tam i čtyřicet tisíc na vybavení pracoviště okresního policejního ředitelství. Zde se budou zpracovávat statistiky přestupků a další agendy," řekl ředitel třebíčské městské policie Stanislav Mastný.
Nejdražším bodem bude v Třebíči pult centralizované ochrany za čtyři sta tisíc. Dále je v projektu zahrnuto vybavení manažera projektu, sociologický průzkum ve městě a odborný seminář. Projekt je však podle Mastného pouze prvním v rámci uceleného programu prevence kriminality a každý rok k němu bude něco přibývat.

V Havlíčkově Brodě dotaci použijí především na dovybavení kamerového systému. O bezpečnost lidí se budou starat tři kamery, přičemž první dvě by měly začít fungovat již do pololetí. Monitorovat by měly Havlíčkovo náměstí a Horní a Dolní ulici. Třetí kamera, pak bude umístěna do konce roku na kruhovém objezdu.

"Celkové náklady na pořízení monitorovacího systému a zřízení dispečerského a vyhodnocovacího pracoviště propojeného z městské policie na okresní ředitelství Policie ČR překročí dva miliony korun," řekl manažer prevence kriminality Marek Topolovský z brodského okresního úřadu. Milion a půl poskytne radnice zbytek pokryje státní dotace. "O zařazení do projektu usilujeme již řadu let, ale nesplňujeme některá kritéria. Větší šance mají města s určitým nápadem trestné činnosti a mírou nezaměstnanosti," vysvětlil Topolovský.

Stejně tak jako Třebíč a Havlíčkův Brod, byla do projektu přijata, zřejmě díky dlouhodobé preventivní činnosti, i Jihlava. "Nikdy jsme nic nedostali, až letos více než čtyři sta tisíc korun," řekl Stanislav Maštera, zástupce ředitele Městské policie v Jihlavě. Přidělená dotace bude podle Maštery použita na průzkum pocitu bezpečí mezi obyvateli, na počítačové vybavení speciálního pracoviště a něco půjde i na kamerový systém.

Systém kamer budují také ve Žďáru nad Sázavou, ale ve vlastní režii. Radnice na jeho zřízení letos uvolnila téměř milion a půl. Jedna kamera, která hlídá náměstí Republiky, Havlíčkovo náměstí a ulici Dolní, již funguje, další dvě by měly být zprovozněny snad do měsíce. "Žďár nepatří mezi města s nejvyšší kriminalitou, podle posledních tabulek jsme byli až někde sedmí od konce, takže nějaké naděje na dotace jsme moc neměli," vysvětlil situaci vedoucí žďárské městské policie Antonín Chroust.

Nejrůznější akce, především besedy a přednášky pro školní mládež, tak město organizuje samo. V Pelhřimově je, podle starosty Miroslava Březiny, veškerá aktivita v rámci prevence kriminality na bedrech státní policie. "Speciální program prevence sami žádný nemáme. Kriminalita je u nás na nízké úrovni a tak ani nejsme zapojeni do státního programu," řekl Březina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video