Stát podpoří finančně podnikatele

Vysočina - Podnikatelé z regionu mají šanci získat finanční injekci od státu. Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá podpořit střední podniky dotačním programem zaměřeným na stabilizaci regionálního průmyslu. V jeho rámci by měly být v tuzemsku rozděleny do roku 2003 desítky milionů korun.

Program by měl pomoci firmám střední velikosti projít restrukturalizací, či podpořit změnu jejich technologického vybavení a zajistit tak jejich stabilizaci. Formy podpory budou různé: dotace, návratné finanční výpomoci, či záruky za úvěr. Zájemci o přidělení finanční pomoci z programu se na Vysočině mohou obracet na Regionální rozvojovou agenturu, která bude pro prostředníkem mezi žadateli a ministerstvem průmyslu. "Předpokládám, že v našem regionu by mohli program využít například potravinářské, masozpracující a textilní podniky," řekla ředitelka agentury Zdeňka Ušelová.

Podobný program už před časem v tuzemsku byl.
Ano, probíhal v Ostravském a Mosteckém kraji v první polovině roku 2001 v rámci pilotních programů, ale protože se v těch regionech nenašlo dostatek kvalitních projektů, které by vyčerpaly vyčleněné peníze, bylo vyhlášeno druhé kolo pro zbytek republiky v dalších krajích. Mezi nimi je i Vysočina.

Když jde nyní v programu o zbytkové peníze, stojí za to, aby o ně podnikatelé měli usilovat?
Ta pomoc za to určitě stojí. V podmínkách programu se hovoří o půldruhém milionu korun na vypracování podnikatelského záměru na restrukturalizaci firmy. To je dotace v prvním roce, která v dalším roce při pozitivním vyhodnocení výsledků první etapy může být až pětimilionová. To nejsou malé peníze, protože se to týká středních podniků. Program dál nabízí až patnáctimilionový úvěr, dotace úroků ve výši 3,5 milionů korun a dotace nákladů na záruku za úvěr v hodnotě patnácti milionů korun. Dnes má mnoho středních podnikatelů problémy získat běžný úvěr z banky, protože například nemají čím ručit.

Jak může podnikatel peníze využít?
Například si vypracuje analýzu, z níž vyplyne, že jeho výroba není konkurenceschopná. Nechá si u odborné firmy zpracovat návrh restrukturalizace v hodnotě například dvou milionů korun. Polovinu z té částky musí zaplatit z vlastních zdrojů a na polovinu má šanci získat dotaci od státu. Když se v dalším roce rozhodne uskutečnit restrukturalizační záměr, tak například na rekvalifikaci pracovníků, nebo pořízení nové technologie může dostat další dotaci až do pěti milionů.

Podobný program v regionu zatím neběžel?
Ne, je to v podstatě zároveň i výukový program, jehož cílem je naučit se žádat o podporu ze strukturálních fondů EU, kterých je tento program jakousi obdobou. Je třeba, aby se všichni naučili přemýšlet v duchu strukturálních fondů. Podnikatelé musí umět zpracovat kvalitní projekt, zdůvodnit, proč jsou ty peníze žádány, a hlavně musí vyjádřit budoucí efekty projektu, jeho přínosy.

Máte dojem, že jsme v regionu schopni naučit se peníze z těchto fondů čerpat?
Schopni určitě jsme, rozhodně to ale bude bolet, protože se musí změnit myšlení lidí. Problém je v tom, že podnikatelé většinou nemají čas, podceňují tyto programy, nebo jim nevěří. Dalším negativním faktorem je časová náročnost celého procesu podávání a vyřízení žádosti o finanční podporu. Vždyť tento program byl vyhlášen 4. 7. v Obchodním věstníku a nejpozději 14. 8. je třeba pro něj odevzdat žádosti.
Podrobnosti o programu lze získat na www.rda-vysocina.cz nebo na www.mpo.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video