Stát plýtval při výstavbě krajských sídel

  • 23
Zahrát si tenis na vlastních kurtech za 1,6 milionu korun a potom se třeba projít v přilehlém parku, který stál 8,6 milionu. To mohou krajští úředníci v Karlových Varech. V Jihlavě si zase hejtman a jeho podřízení mohou zaparkovat auta v podzemních vyhřívaných garážích za 23 milionů korun. Tyto dva případy podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dokládají, jak stát plýtval při výstavbě sídel krajských úřadů. NKÚ to uvádí v jedné z kontrolních zpráv o hospodaření institucí se státními financemi.

Vláda podle NKÚ kvůli urychlení reformy veřejné správy s výstavbou krajských úřadů příliš spěchala, takže nestačila dohlédnout do jednotlivých regionů, co se s penězi na výstavbu sídel přesně děje. Výsledkem je zjištění, že každé čtyři koruny z deseti byly vynaloženy chybně. V rozporu s předpisy stát utratil 334 milionů korun.

"Úředníci byli při uvolňování peněz příliš benevolentní," shrnul pochybení Jiří Rerych z NKÚ, který kontrolu vedl. Ukázal přitom na dva viníky: ministerstvo vnitra a okresní úřady. Grossův resort nedostatečně upřesnil své představy, jak mají úřady hejtmanů vypadat - jak mají být velké nebo čím vybavené.

Nejednoznačných podmínek pak využily jednotlivé okresní úřady, které stavby zajišťovaly. Kontroloři se totiž domnívají, že každý okres si podobu krajského úřadu vysvětlil po svém a ministerstvo vnitra pak posílalo na nové a nové požadavky další peníze.

Ministerstvo se včera odmítlo k obviněním vyjádřit: "Nejprve musí naše stanovisko ke zprávě NKÚ jít do vlády, takový je obvyklý postup," uvedla Hana Pauerová, která má na ministerstvu reformu samosprávy na starosti.

Jako nejdražší pochybení se ukázala změna záměru, jak mají být kraje vybaveny počítači a informačními systémy. Ministerstvo svou představu změnilo až v průběhu výstavby krajských úřadů, což v některých krajích znamenalo padesát milionů korun navíc. "To byl jednoznačně nejzávažnější prohřešek," zdůraznila kontrolorka Jana Sekerová. Navíc podle ní byla změna počítačového vybavení naprosto zbytečná - původní verze by stačila.

V některých případech dokonce okresní úředníci podle NKÚ porušili zákon o zadávaní veřejných zakázek - buď oslovili jenom jedinou firmu, anebo ušili podmínky přesně na míru jedné z nich. Například v Českých Budějovicích vybrali jako vítěze stavební firmu MANE, když nezadali srozumitelné a jednoznačné podmínky.

"Tím porušili zákon o zadávání veřejných zakázek," uvedl Rerych. "Tento názor nemá oporu v zákoně," odmítla kritiku mluvčí okresního úřadu Květuše Schüllerová. Tvrdí, že žádný z uchazečů o zakázku na nesrozumitelné podmínky neupozornil.

NKÚ zjistil pochybení i při kontrole v dalších oblastech. Například zjistil, že loni při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se z Kongresového centra v Praze ztratily počítače a kancelářské vybavení za 3,68 milionu korun.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video