Stát platí miliony za byt ministra Němce

  • 182
Nové unionistické vedení ministerstva pro místní rozvoj v čele s Pavlem Němcem si nechává za miliony korun upravovat a luxusním nábytkem zařizovat kanceláře a služební byty. Vybavuje je nábytkem, často vyrobeným na míru, od firmy AKIT, která patří na trhu mezi nejdražší.

"Pracuje se na tom, celkem by kanceláře měly vyjít na pět milionů, plus minus sto padesát tisíc," uvedl Michal Háp z této firmy. Potvrdil například, že ministerstvo má zájem o manažerské křeslo v kůži za šedesát tisíc.

Ministerstvo nezapomíná ani na vybavení bytů, které obývají ministr Němec a jeho dva náměstci Ivo Hartmann a Ivana Hanačíková.

Všichni tři bydlí v přepychových stotřicetimetrových bytech, které vlastní ministerstvo v centru Prahy v Salvátorské ulici, v těsném sousedství Staroměstského náměstí. Rekonstrukce, kterou zahájil už Němcův předchůdce Petr Lachnit, přišla na 38 milionů.

Ministr a jeho náměstci mají k dispozici nejen služební byty, ale i "služební" povlečení na peřiny či ručníky. K ruce mají úklidovou firmu, která jim prádlo na útraty státu vypere. A teď Němcův úřad kupuje do bytů nábytek, a opět od firmy AKIT. "Tato společnost prodává velice kvalitní, ale také nehorázně drahý nábytek," říká architekt a designér Marek Teska, který přednáší na Fakultě architektury ČVUT.

Na kolik vyjde vybavení bytů už zástupce firmy, který má tuto část zakázky na starosti, odmítl sdělit. A ministerstvo oficiálně tvrdí, že investice do kanceláří a bytů ještě celkově nemá spočítané. "Všechno se to teprve dělá," prohlásil mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Ministr Pavel Němec říká, že o žádném rozhazování peněz neví, ale nechá si to zjistit. "Já jsem na začátku dal pouze rámcové zadání, aby to bylo úsporné a byla to česká firma. Ve všech směrech se snažím podporovat české výrobky." A jak si vysvětluje, že nakonec bude mít skandinávský nábytek: "Bohužel, někteří úředníci si tu už dlouho dělají, co chtějí."

To, že ministerské a náměstkovské byty v Salvátorské ulici jsou vybaveny zbytečně drahým nábytkem, potvrdila náměstkyně Ivana Hanačíková. Tvrdí však, že objednaný nábytek nechtěla.

"Chtěla jsem něco levnějšího, nic okázalého. Myslím, že ministerstvo by nemělo takto utrácet. Ale řekli mi: To nelze změnit, už je to objednané a my vám to tam prostě dáme," říká Hanačíková.

Nový šéf vnitřní správy ministerstva Bohumil Plchot, který má nábytek na starosti, na to reagoval slovy: "Já si neuvědomuji, že by paní Hanačíková říkala, že to nechce."

Jeden příklad hospodaření za všechny: do bytu Hanačíkové už je objednán koberec ze zahraničí, ale protože přijde až za pár týdnů, ministerstvo koupilo provizorně další. "Ani ten koberec jsem nechtěla. Já s tím prostě nemám nic společného," tvrdí Hanačíková.

Kdo vlastně vymyslel, že ministerstvo bude spolupracovat s firmou AKIT, není jasné. Ministr Němec říká, že to je věcí šéfa úřadu a zároveň náměstka Iva Hartmanna a ředitele odboru vnitřní správy Plchota. Hartmann tvrdí, že přesné informace má Plchot.

Ten však na přímou otázku, kde se firma na úřadu vzala, neumí odpovědět. "Já to nevím. Já už přišel k rozdělané věci," říká Plchot, který si na rozdíl od Hanačíkové a odborníků na design myslí, že výběr firmy je v pořádku. "Předražené to není. Je to věc názoru," dodal Plchot.

V bytech v Salvátorské ulici přitom mají ministr Němec i oba náměstci kompletní servis.  Ministerstvo byty vybaví nejen nábytkem, ale objednalo i nádobí, příbory, ručníky, peřiny a ložní prádlo. Nájemníkům v Salvátorské 6 je navíc k dispozici úklidová firma, která kromě jiného pere povlečení a ručníky.

"Já si peru sama, ale vím, že jiní ne. Ale tuhle se mi stalo, že mi převlékli ložní prádlo tchyně, která tu se mnou bydlí, bez mého vědomí," nechtěně potvrdila nadstandardní služby Hanačíková.

Do ministerských bytů také původně mířila superlednička za devadesát tisíc korun. "Ale nebude tu. Firma pak nabídla jinou za šedesát tisíc, ale i to bylo nepřijatelné. To jsou záležitosti několika úředníků. Vůbec jsme o nich neměli tušení a teprve vy jste na to upozornili," řekl včera večer mluvčí Dimun.

Jediný z prominentních nájemníků v Salvátorské ulici, který vlastně přišel zkrátka, je ministr zemědělství Jaroslav Palas. Jeho kolega z vlády Němec mu sice vyšel vstříc a ubytoval ho, ale nový nábytek mu nedal. Sociální demokrat Palas zdědil vybavení po Lachnitovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video