Úřady se musejí pečlivěji zabývat žádostmi o přezkum výsledku maturit (ilustrační snímek)

Úřady se musejí pečlivěji zabývat žádostmi o přezkum výsledku maturit (ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Stát nesmí odbývat výtky maturantů proti výsledkům zkoušek, rozhodl soud

  • 5
Ministerstvo školství a krajské úřady musí maturantům, kteří nesouhlasí s výsledkem zkoušky, odpovídat na konkrétní výtky. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu, který zamítl kasační stížnost ministerstva školství. Na rozhodnutí upozornila obecně prospěšná společnost Eduin.

Dosavadní praxi ministerstva napadlo v září 2011 osm maturantů. Resortu vytýkali, že se v odpovědi na jejich odvolání proti výsledku testu z češtiny vůbec nezabývalo jejich argumenty, proč považují hodnocení svého testu za chybné. Ministerstvo jim totiž pouze napsalo, že test byl připravený bezchybně a jejich námitky proti některým úlohám jsou bezpředmětné.

Městský soud v Praze ale dal loni v srpnu studentům za pravdu. Ministerstvo poté podalo proti jednomu rozsudku kasační stížnost. Jedná se o případ maturantky, která namítala, že některé její odpovědi měly být posouzeny jako správné,
protože vyhovují zadání. 

Ministerstvo ve stížnosti argumentovalo, že jeho obecná zamítavá odpověď byla v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud letos 17. ledna ale tuto kasační stížnost zamítl. Úředníci tak nyní musí reagovat na jednotlivé výtky studentů ke konkrétním otázkám v maturitě.

Žádosti o přezkum maturit

Nespokojení maturanti posílají odvolání krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek) a ministerstvu školství (v případě didaktických testů), odkud žádosti putují do Cermatu. Jeho pracovníci dají návrh na vyhovění či nevyhovění žádosti, konečné slovo mají kraje a ministerstvo.

Podle Eduinu tento verdikt může při letošních maturitách výrazně zvýšit počet odvolání studentů proti výsledkům zkoušky. Loni po jarním termínu maturit podalo žádost o přezkum přes 8 tisíc středoškoláků, po podzimním termínu zhruba 1 200 studentů.

Ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že se rozsudkem Nejvyššího správního soudu bude řídit a zohlední jeho závěry při organizaci přezkumu výsledků didaktických testů.

"Ministerstvo bude dbát na dodržení náležitostí přezkumu, kterými se předejde dalším sporům a pochybnostem o řádném výkonu veřejné správy," uvedl Patrik Kubas z tiskového odboru resortu s tím, že Od podzimu 2011 se pravidelně zveřejňují zadání všech didaktických testů bezprostředně po zpřístupnění výsledků žákům.

Soudy po loňských maturitách v některých případech vyzvaly úřady, aby znovu přezkoumaly odvolání studentů proti výsledkům zkoušek (o jednom z případů čtěte zde). Soudci ale neposuzují znalosti studentů ani nemůžou měnit známku, pouze přezkoumávají, zda úřady řádně prověřovaly původní hodnocení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video