Stát nabízí podnikatelům 250 milionů

O l o m o u c - Na 250 milionů korun ze státní pokladny mohou nyní dosáhnout podnikatelé. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo sektorový operační program Průmysl, v jehož rámci si budou firmy zvykat na podporu obdobnou v Evropské unii. "Cílem programu je především to, abychom si osvojili principy podpory běžné v Evropské unii," zdůraznil Petr Bučina z ministerstva průmyslu a obchodu, který objíždí regiony a program představuje. Odborníci se shodují, že zatím není důležitá výše finanční podpory státu, ale její princip.

Bučina podotkl, že nyní stát rozdělí mezi firmy sice "jen" 250 milionů korun, ale až se Česká republika stane členskou zemí Evropské unie, bude moci čerpat z jejich strukturálních fondů řádově desítky miliard korun. "Varuji před podceněním tohoto cvičení. Je to sice náročné, ale neměli bychom to přezírat, jinak si zavřeme dveře k penězům z unie," promluvil k podnikatelům hejtman olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL).

Pro letošní rok vyhlásilo ministerstvo deset programů. Projekty, na něž stát peníze dá, budou vybírat hodnotitelské komise složené ze zástupců ministerstva, regionů i evropské komise. "Proces rozhodování je zcela transparentní. Nejde preferovat někoho, kdo na to nemá nárok," uvedl Bučina. Na co se komise a následně i výkonné agentury, jež budou na uskutečnění projektů dohlížet, zaměří především, je efektivnost vynaložených veřejných peněz. "Smyslem je, aby se státu půjčené peníze vrátily na daních z dobře prosperujících firem," upřesnil Bučina.

Je ovšem relativně málo času na podání projektů. Začátkem května se totiž už budou otevírat obálky a začne rozhodovací proces, která firma státní peníze dostane. "Samotná realizace projektu ale už tolik spěchat nemusí. Státní dotace se sice bude rozdělovat pouze letos, ale projekt může trvat do dvou let," uvedl Luděk Beneš z firmy Metod Konzult, která se na programu Průmysl podílí. "Pokud bychom splnili potřebné podmínky, tak bychom do toho šli. Jak bylo řečeno, musíme se naučit principy podpory EU a jinde se to asi nenaučíme," řekl Pavel Kremla, spolumajitel firmy Alika z Čelechovic na Hané.

Program Průmysl znevýhodňuje firmy, které podnikají v takzvaných citlivých odvětvích. Do nich Evropská unie řadí ocel, syntetická vlákna, automobily a lodě. Pokud by se tyto firmy chtěly do programu zapojit, musely by požádat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o udělení výjimky, a to by se v časových lhůtách nestihlo.

Neví se, kdo bude dohlížet na program
Firmy, které se chtějí zapojit do programu, také zatím nevědí, kdo bude nad uskutečněním jejich záměrů dohlížet. Regionální agentura pro rozvoj střední Moravy, kterou ve výběrovém řízení porazila firma Metod Konzult IPM, se totiž proti rozhodnutí ministerstva průmyslu odvolala. Regulérnost konkurzu zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Ano, odvolali jsme se, protože nám vadila celá řada věcí. Nejvíce to, že jsme neměli k dispozici všechny informace. Když jich máte jen polovinu, stěží můžete vyhrát," řekl ředitel Regionální agentury pro rozvoj střední Moravy František Kaštyl.

Ředitel odboru průmyslové politiky ministerstva průmyslu a obchodu Petr Bučina předvídá, že jméno výkonné agentury nebude známo ani začátkem května, kdy ministerstvo začne z přihlášených projektů vybírat ty, kterým poskytne dotaci či půjčku. Projekt by tak provázely technické potíže. To ovšem ředitel Kaštyl odmítá. "V oblasti podpory rozvoje regionu se pohybujeme už dost dlouho. Nemáme zájem ohrozit tento program. Do konce dubna bude ve všem jasno," míní Kaštyl.

Hejtman Olomouckého kraje Jan Březina nevnímá spor o prvenství v konkurzu jako katastrofu. "Pokud nastane problém, určitě ho dokážeme rychle vyřešit. Přiznávám však, že je to trochu nepříjemné," uvedl Březina.

Výkonná agentura sektorového operačního programu Průmysl má pomáhat firmám při sestavení projektů a dohlížet na to, zda utrácejí státní peníze v souladu s projektem. Firmám, které potřebují o programu získat více informací, zatím poradí společnost Metod Konzult, jenž výběrové řízení vyhrála. Ta je totiž společně s olomouckou hospodářskou komorou a šumperskou firmou Design C.I.S. ve sdružení, jež je regionálním asistentem budoucí výkonné agentury.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video