Václav Klaus při autogramiádě v Karlových Varech (12. září 2011)

Václav Klaus při autogramiádě v Karlových Varech (12. září 2011) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stát musí na severu nemilosrdně zasáhnout silou, míní prezident Klaus

  • 1846
Prezident poprvé komentoval víkendové nepokoje na severu Čech. Stát musí nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit to, prohlásil Václav Klaus. Podle něj je to ale krátkodobé řešení, dlouhodobě musí stát bojovat proti vzniku ghett.

"Tady musí stát nemilosrdně zasáhnout, zasáhnout silou, aby tyto nepokoje skončily. To je naprosto evidentní věc," řekl MF DNES prezident při návštěvě Karlovarského kraje. Je to jeho vůbec první konkrétní vyjádření v souvislosti s děním na severu Čech. 

Neklidný sever

Klaus dodal, že dlouhodobě nesmí vznikat ghetta občanů, kteří nejsou zapojeni do normálního života společnosti. "Je to neštěstí, je to hrozné, je to něco, co bych nevěřil, že si budeme importovat odkudsi ze světa k nám, ale bohužel, je to tady. Co s tím dělat, též není jasné. V každém případě odlišme velmi striktně dlouhodobé řešení od krátkodobého," dodal prezident.

Dosud jediné vyjádření k situaci na severu Čech poskytl prezident před dvěma týdny v rozhovoru pro Právo. "Jsem určitě v rámci české společnosti tím, kdo se Romů více zastává, než kritizuje, a kdo se v drtivé většině rozhovorů se svými přáteli, známými a tak dále staví do role toho, který se zlobí na silácké výroky většinové české společnosti vůči našim romským spoluobčanům," řekl mimo jiné.

Podle Klause je to nepříjemná parcelizace společnosti. "Mám hrůzu z toho, že ne všechno z těchto pár hrůzných konkrétních případů je skutečně autentické. Že jsou to převzaté vzory z televizních zpráv, kdy děsivé akce v té či oné zemi světa vidí strašlivé skupinky lidí. Cítím to jako umělé v našem civilizačním okruhu, v našich tradicích, v našich návycích, v našem typu uvažování. Tím méně to umím složitě interpretovat. Děsí mě to," uvedl také.

Starostové kritizují Nečase

Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. V listu jej jednak obviňují z nečinnosti a nezájmu o problémy severních Čech a zároveň jej žádají, aby přijel a pomohl jim.

"Vaše mlčení v nás vzbuzuje obavy, že naše problémy buď nechcete, nebo neumíte řešit, anebo v horším případě, že nemáte zájem je řešit," píší starostové premiérovi. "Nemůžeme se ubránit dojmu, že Vám nezáleží ani na problémech starostů měst a obcí Šluknovského výběžku, ani na občanech tohoto státu, zejména těch, na které nedohlédnete z oken Strakovy akademie," vytýkají Nečasovi.

Pod dopisem jsou podepsáni starosta Rumburku Jaroslav Sykáček, starosta Varnsdorfu Martin Louka, starostka Šluknova Eva Džumanová a starosta obce Jiřetín pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Víkendové nepokoje obrazem

Kameny, dělbuchy, vodní dělo, koně

Demonstrace v Novém Boru svolaná DSSS (10. září 2011)
Reakce policie byla podle místostarosty Varnsdorfu "dost tvrdá". Krátce poté,...
Nedlouho poté začali těžkooděnci nekompromisně zasahovat proti konfliktním...
Demonstrace v Novém Boru svolaná DSSS v leteckém záběru (10. září 2011)

Od premiéra žádají, aby sever Čech osobně navštívil a pomohl zastavit nárůst kriminality a násilí, které jsou podle starostů hlavně dílem "skupin nepřizpůsobivých osob, jejichž jediným zdrojem obživy, kromě sociálních dávek, jsou krádeže, loupeže a přepadávání lidí".

"Není pravda, že se nezajímá"

"Dopis je psán zbytečně konfrontačně, starostové se vlamují do otevřených dveří. Není pravda, že předseda vlády mlčí a o problém Šluknovska se nezajímá," reagoval za premiéra mluvčí vlády Jan Osúch. Připomněl, že Nečas před třemi týdny zajistil navýšení rozpočtu policie o 700 milionů a ve spolupráci s ministrem vnitra také policejní posily.

"O situaci na Šluknovsku vedl řadu jednání, naposledy v pátek se Svazem měst a obcí. Prvořadé je pro něho zajištění bezpečnosti místních lidí, zároveň budou připraveny legislativní změny, mimo jiné i na základě podnětu starostů. Některé z nich už pan premiér veřejně představil," doplnil mluvčí.

Dělnická stana sociální spravedlnosti svolala na sobotu 10. září akce do tří severočeských měst. Ve Varnsdorfu přešla demonstrace v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií. Ta použila k rozhánění davu vodní dělo, dělbuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno 37 lidí, sedm z nich policie obvinila.

Podle ústecké ČSSD byl postup policie adekvátní. "Ve Varnsdorfu neprotestují jen radikálové, ale ty tisíce lidí na ulicích jsou i občané Varnsdorfu," řekl ústecký radní za ČSSD Petr Jakubec, který sám ve Varnsdorfu bydlí. Masové demonstrace sice podle něj nejsou řešení, zároveň si ale musí být obyvatelé jistí svou bezpečností.

 Podle poslance Jaroslava Foldyny se ale protestující nemohou divit tomu, že pokud chtějí házet popelnici, tak proti nim policie použije donucovací prostředky.

Ve Šluknovském výběžku se situace mezi majoritou a Romy vyhrotila v polovině prázdnin, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video