Vízum do Thajského království (ilustrační snímek)

Vízum do Thajského království (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zájemce o víza do Česka budou v zahraničí lovit i externí firmy

  • 75
Ministerstvo zahraničí chce zvýšit zájem cizinců o vstupní víza do Česka. Hledá proto dvě firmy, které v deseti regionech budou žádosti zprostředkovávat. Státu by měl zůstat dosavadní poplatek 60 eur z každého víza, o které si někdo zažádá, ale ubude mu administrativa.

Ministerstvo vypsalo dvě koncesní řízení, v nichž hledá zprostředkovatele žádostí o česká víza ve vybraných zemích v celkem deseti regionech. Ti částečně nahradí práci českých konzulátů a měli by zlepšit dostupnost víz do Česka. Jde o byznys s desítkami tisíc víz ročně. V minulém roce získalo ve všech městech, kterých se koncesní řízení týkají, víza přes 109 tisíc žadatelů. Kontrakt pro externí firmy má být uzavřen na tři roky.

Převedení na externí společnosti podle ministerstva snižuje administrativní zátěž zastupitelských úřadů. Firmy však víza nebudou vydávat, jen přijímat a zpracovávat žádost. „Rozhodovací pravomoc u schengenských víz nadále zůstává v kompetenci jednotlivých zastupitelských úřadů,“ vysvětlil Tomáš Kára z tiskového oddělení ministerstva.

INFOGRAFIKA: Vízová centra

Vyvedení příjmu žádostí mimo ambasády má přiblížit víza do České republiky většímu množství žadatelů. Zatímco konzuláty sídlí většinou pouze v hlavním nebo největším městě, koncesionáři budou mít povinnost zřizovat vízových center víc. Například v případě Číny požaduje ministerstvo pobočky nejméně v Pekingu, Šanghaji a Hongkongu, kdežto dosud byla víza přijímána jen v prvních dvou městech.

„Šetří to žadatelům často nemalé peníze za cestovné na zastupitelský úřad, kam se musí při podání žádosti osobně dostavit kvůli odebírání biometrických identifikátorů,“ vysvětluje výhody pro cizince Kára. Ministerstvo předpokládá, že se po zřízení vízových center zájem o víza do České republiky zvýší a zaměstnanci ambasád budou mít čas zpracovat více žádostí.

Podle ministerstva bude mít externí zprostředkovatel možnost navýšit cenu maximálně o třicet eur z dosavadních 60 eur. Současně budou mít cizinci zatím možnost nadále žádat o vízum bez příplatku přímo na ambasádě.

Ve změně vízového systému se angažuje i Tvrdík

Výše poplatku bude jedním z kritérií pro výběr firem na zpracování žádostí, přihlížet se bude také k počtu přepážek či otevírací době. Koncesní řízení je vypsané do různých geografických bloků, některé země se vybírají individuálně. Ne vždy však dávají bloky zcela smysl. V jednom balíku je třeba Turecko s Jihoafrickou republikou.

MF DNES již na jaře získala informace, že se soutěž tohoto typu chystá. Ministerstvo zahraničních věcí tehdy tuto informaci odmítlo.

V oboru příjezdového cestovního ruchu se teď často hovoří o tom, že zejména čínská část je vypsána na popud Jaroslava Tvrdíka, současného prezidenta Smíšené českočínské komory vzájemné spolupráce. Ten potvrdil zájem o toto téma s tím, že zapojit externí firmy do byznysu se vstupními vízy prosazoval už za vlády Jiřího Rusnoka.

Vyloučil, že by se chtěl soutěže sám či některá z jeho firem účastnit. „Snadná prostupnost vízového systému je z hlediska podnikatelů i turistů naprosto klíčovou záležitostí,“ řekl Tvrdík. Jiné země, jež už systém outsourcování víz mají, podle něj Česku v Číně konkurují.

Až dosud Česko sbírá žádosti o víza pouze v Šanghaji a Pekingu. Podle Tvrdíka je nutné zvýšit počet vydaných víz nejméně na padesát tisíc ročně, aby mělo smysl zavádět zvažovanou leteckou linku Šanghaj - Praha. Takový počet by znamenal pro zprostředkovatele byznys v hodnotě 1,5 milionu eur, počítáme-li odmítnuté žadatele.

Přínos zatím nejasný

Loni v Šanghaji podle údajů zastupitelství získalo vízum do České republiky necelých pět tisíc lidí. „Je potřeba nastavit systém tak, aby v zemi velikosti Číny nebylo pro čínského turistu složitější docestovat k našemu zastupitelskému úřadu než potom do vlastní cílové destinace v Česku,“ dodal Jaroslav Tvrdík.

Tvrdík proto pozval na českočínské investiční fórum firmy, které se zprostředkováním víz zabývají. Jde například o čínskou státní CITIC Group, která pracuje mimo jiné pro americkou vládu.

Ve světě existuje několik nadnárodních společností, které se zprostředkováním víz zabývají. Největší na trhu je společnost VFS Global, která patří pod švýcarskou společnost Kuoni Group. Ta už zprostředkovává víza do Česka například v Rusku.

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se možný přínos outsourcingu víz hodnotí zatím těžko. „Je otázka, proč se k tomu nevyužijí například kanceláře CzechTrade, stát by to mohl dělat sám,“ říká Papež.

Agentura CzechTourism předpokládá, že letos do Česka přijede 193 tisíc čínských turistů. Oproti loňsku by to mělo znamenat jedenáctiprocentní nárůst.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video