Stát dává málo peněz na školy

  • 9
Do českých škol plyne od státu málo peněz. Vyplývá to z nového průzkumu, který v úterý zveřejnila Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Mezi třiceti členskými zeměmi se Česko řadí výdaji na školství k podprůměrným. Na výchovu a vzdělání dává 4,6 procenta hrubého domácího produktu.

Průměr v zemích OECD je 5,9 procenta.

Čeští učitelé stráví vyučováním téměř nejméně hodin ze všech sledovaných zemí. Průměr je 792 hodin ročně, oni však učí jen 605 hodin. O to delší část pracovní doby však učitelé věnují činnostem, které by zvládla pomocná síla: hlídají děti na chodbách, uklízejí kabinety a připravují pomůcky.

Za svou mzdu si čeští pedagogové také koupí výrazně méně zboží než jejich kolegové z jiných zemí. Nejlépe je na tom Švýcarsko, kde si za svou mzdu učitel pořídí téměř pětkrát více věcí a služeb než jeho český protějšek.

Za Českem jsou v tomto ohledu jen dva státy, a to Maďarsko a Slovensko. V průměrné české třídě sedí podle průzkumu OECD dvacet dětí. "Například v Rakousku jich mají ve třídě jen patnáct, a navíc učiteli pomáhá ještě asistent," tvrdí ředitel jedné ze základních škol v pražských Bohnicích Miroslav Koranda.

O zavedení asistentů do českých škol, kteří by nekvalifikované práce vykonávali za učitele, ministerstvo školství neuvažuje. Podle ředitelů škol je to chyba. "Ušetřila by se spousta peněz. Místa asistentů by mohli obsadit hůře placení středoškoláci. Kdyby se učitelé věnovali jen tomu, co vystudovali, tedy vyučování, nemusely by jich školy zaměstnávat tolik a také by je mohly lépe finančně ocenit," řekl Bárta.

Ředitelé škol se shodují: Ve školách, které učí novými moderními metodami, zabere kantorovi příprava na hodiny, dozory a administrativa nejméně polovinu pracovní doby.

Značný podíl nekvalifikovaných prací, které učitelé v Česku vykonávají, se pak logicky odráží i na jejich platu. Podle průzkumu berou kantoři nejméně ze všech svých evropských kolegů - s výjimkou maďarských a slovenských.

Český učitel s patnáctiletou praxí na základní škole si v přepočtu ročně přijde na necelých čtrnáct tisíc amerických dolarů. "Stejně zkušený učitel na Slovensku nebo v Maďarsku si za rok nevydělá ani deset tisíc dolarů," uvedla Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání. Nejlepší platy ze zemí OECD mají švýcarští pedagogové - padesát tisíc dolarů ročně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video