Stát dal miliony pochybné firmě

  • 108
Vláda v minulých dnech v tichosti vyplatila 327 milionů odškodného firmě Diag Human, s níž stát před deseti lety odmítl spolupracovat. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar označil firmu za podezřelou, a tím ji de facto vyloučil z obchodu s krevní plazmou.

Přes 300 milionů, které za to nyní stát v mimosoudním vyrovnání zaplatil z vládní rozpočtové rezervy, však nemusí být konečné číslo. Společnost Diag Human kromě ušlého zisku žádá i úroky z prodlení. 

"Ta suma se pohybuje mezi čtyřmi a šesti miliardami korun," uvedl úředník ministerstva financí, který je obeznámen s případem.  Majitel firmy, švýcarský emigrant Josef Šťáva, nebyl k zastižení. Změnil i právníka a v sídle Diag Human nebyl nikdo, kdo by se byl schopen vyjádřit ke sporu se státem.

To, že Diag Human požaduje miliardové penále, potvrdil i poslanec a Šťávův známý Miroslav Kalousek. "Teď je to ve stadiu, kdy čeká, zda se sním vláda dohodne na vyplacení konečné částky, nebo zda bude arbitráž," uvedl Kalousek.

Vláda přitom zjevně nemá chuť případ příliš "rozmazávat".  Uvolnění stovek milionů kabinet vlednu projednal na uzavřeném zasedání a o tom, že už zaplatil první část odškodnění, se nevědělo. 

Bývalý ministr zdravotnictví Bojar, který stál u počátku skandálu, dnes o případu mluvit nechce. "Je to už deset let a už si to moc nepamatuji," řekl Bojar. Konzultant ministerstva Petr Turek je však přesvědčen, že Bojar měl pravdu: "Bylo krátce po skandálu s nakaženou krví ve Francii, systém u nás se měnil - a měla se do něj pustit firma, která nedávala dostatečné záruky?"

Bojarova slova o pochybnostech vůči firmě Diag Human však nebyla jediným kontroverzním krokem v případu. Řada expertů považuje za největší potíž to, že stát spor s Diag Human neřešil soudně, ale pokoušel se roky mimosoudně vyrovnat. "Stát nikdy neměl na mimosoudní dohodu přistoupit.

Jenže exministr zdravotnictví Stráský to na popud svého náměstka podepsal. Jeho nástupkyně Roithová se to snažila zastavit, už však bylo pozdě," řekl konzultant ministerstva pro otázky transfuzní služby Turek.

To samé tvrdí i místopředseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý: "Bojarův výrok byl možná nešťastný, ale horší chyba byla u dalších ministrů, že nešli do soudního sporu." Úředníci ministerstva vždy argumentovali tím, že mimosoudní vyrovnání vyjde stát levněji než soudní pře.

Další dohadování s firmou Diag Human má nyní na starosti ministryně Marie Součková. Její resort je však na poskytování informací o tomto případu skoupý. "Spadá to do utajovaných skutečností, a jelikož nemám prověrku, tak vůbec nevím, co vám můžu říkat," řekl mluvčí Mario Böhme a dodal, že se jde poradit s ministryní. Pak už se neozval a ani nezvedal mobilní telefon.

Vládě se dokonce podařilo "utajit" existenci problému Diag Human i před rozpočtovým výborem. První informace se objevily až poté, co se o případ začala zajímat MF DNES a týdeník Euro. "Vláda to drží pod pokličkou, aby se to nikdo nedozvěděl," řekl poslanec Tlustý.

Mluvčí vlády Anna Stárková řekla, že kabinet splnil povinnost, protože informaci o vyplacení milionů dal na informační server vlády. "Proč o tom neinformoval někdo z ministrů ten den, kdy se to rozhodlo, to nevím. Bylo to uzavřené zasedání," uvedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video