Stát dá prohru v arbitráži k soudu

  • 4
Česká republika se zřejmě bude soudit kvůli prohře, kterou utrpěla v mezinárodní arbitráži o kauze televize Nova. Tribunál ve Stockholmu v pátek rozhodl, že Česko poškodilo CME, firmu amerického podnikatele Ronalda Laudera, při investici do Novy a musí CME odškodnit. Lauder poskytl peníze na rozjezd televize, v roce 1999 však po sporu s majitelem vysílací licence Vladimírem Železným o veškerý vliv a zisky televize přišel.

To, že se stát bude kvůli nepříznivému výsledku arbitráže nejspíš soudit, řekl včera ministr zahraničí Jan Kavan. Český zástupce v arbitráži nedostal podle něho takový prostor, jaký mu příslušel.

"Obecně mám pocit, že jeho názory a jeho argumenty nebyly brány tak vážně, jak by procesní pravidla vyžadovala," řekl ministr. V tříčlenném arbitrážním tribunálu má každá ze stran sporu jednoho člověka, třetí rozhodce je nezávislý.

Česko porušilo smlouvu v pěti bodech
Ve verdiktu stockholmského tribunálu stojí, že Česko ve vztahu k CME v pěti bodech porušilo česko-nizozemskou smlouvu o ochraně investic. Podle arbitrů stát porušil mimo jiné "povinnost rovného a spravedlivého zacházení" či "povinnost nepřipravit žalobce o jeho investici".

"Švédský soud, pokud mu předložíme dostatečné důkazy, by mohl celý ten postup zpochybnit," uvedl Kavan. Ředitel CME Fred Klinkhammer se nicméně včera nechal slyšet, že rozhodnutí arbitráže je podle jeho názoru konečné.

"Nemyslím, že je cokoli pravdy na tom, že by byl český arbitr znevýhodňován," reagoval Klinkhammer s tím, že s podmínkami arbitráže souhlasily obě strany.
CME bez ohledu na české protesty hodlá požádat o zahájení druhého kola arbitrážního řízení, v němž se má vyčíslit výše škody, kterou společnost utrpěla (Lauder žádá odškodné půl miliardy dolarů).

ČR musí zaplatit více než milion korun
Vedle toho už Česko musí okamžitě zaplatit víc než milion dolarů. Podle arbitrů má totiž uhradit většinu nákladů řízení. Páteční švédské rozhodnutí české politiky zaskočilo. Přišlo totiž jen několik dní poté, co Česko obdobný spor s Lauderem tentokrát konaný v Londýně - vyhrálo.

Kabinet Miloše Zemana se po prvním úspěchu nechal slyšet, že od Laudera očekává omluvu za neoprávněnou kampaň, kterou proti Česku dva roky vedl. Vláda začala dokonce pracovat na analýze škod, které měl Lauder zemi arbitráží způsobit.
Překvapení nad pátečním negativním výsledkem neskrýval ani šéf Novy Vladimír Železný.

Museli jsme se rozdělit, říká Železný
Ve svém sobotním pořadu Volejte řediteli připustil, že na začátku dnešních potíží České republiky bylo jeho rozhodnutí ukončit spolupráci s Lauderem. "Kdybychom se nerozešli, tak bychom přišli o licenci. My jsme to museli udělat," hájil se Železný.

Ministr Kavan včera zopakoval, že Lauderův požadavek na mnohamiliardovou satisfakci za ztracenou investici považuje za "absurdní". Ve stejném duchu se včera vyjádřil předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Podle něj "pan Lauder nic neztratil, o nic nepřišel, a ta hra, kterou s jakýmsi panem Klinkhammerem hraje, to je žalostná věc."

Dvě stejné arbitráže, dva různé výsledky

Během čtrnácti dnů Česká republika vyhrála a prohrála mezinárodní arbitráž kvůli TV Nova. V obou šlo přitom o totéž - Američan Ronald Lauder chce po státu odškodné za to, že v roce 1999 přišel o vliv v televizi, kterou svými penězi pomáhal rozjet. Jak je možné, že každý spor dopadl úplně jinak?

V první arbitráži žaloval Českou republiku přímo Lauder, a to pro porušení česko-americké dohody o ochraně investic. Rozhodci po mnohaměsíčním zkoumání dospěli k tomu, že Lauder na odškodnění nemá nárok. Sice připustili, že český stát v kauze Nova v některých ohledech porušil Američanova "investorská práva", na jeho výhru to však nestačilo.

Podle tří arbitrů se měl začít bránit už dříve. Lauder nicméně využil toho, že peníze do a z Novy plynuly přes jeho firmu CME, která stála za servisní společností ČNTS (tato firma se fakticky starala o provoz TV Nova). Souběžně s osobní arbitráží proto před dvěma roky rozjel ještě jednu, a proti Česku postavil CME. Žaloba byla stejná jako v prvním případě - žádost o odškodné 500 milionů dolarů.

Byl tu však jeden rozdíl: firma CME oficiálně sídlí v Nizozemsku. Celý spor se proto odehrával ne podle česko-americké, ale podle česko-nizozemské smlouvy o investorské ochraně, která je odlišná. V tomto sporu, který Česko prohrálo, rozhodovala jiná trojice arbitrů.

 

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue