Stát chce zvýšit tresty za vraždy

  • 27
Není to běžné, ale stává se to: člověk, který ukradne několik milionů, dostane stejný trest jako vrah. Ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo s takovými případy skoncovat. V novém trestním zákoně, který připravuje, se počítá s přísnějšími postihy pro pachatele násilných zločinů. Například za vraždu je bude moci soudce poslat do vězení na dvacet let místo současných patnácti. I hranice výjimečného trestu by měla být o pět let vyšší: třicet let.

"Naši odborníci nyní na přesném znění zákona pracují. Hotový a připravený ke schvalování bude v červenci příštího roku," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Ministerstvo na novém trestním zákoně pracuje už několik let. Postihování nejtěžších zločinů je jenom jednou z mnoha věcí, které se mají změnit. Autoři změn v novém trestním zákoně pamatují také na pachatele méně závažných zločinů.

Novinkou budou takzvané víkendové tresty. Odsouzený by docházel do vězení jen na některé dny v týdnu. Jiným trestem pro lehčí přestupky má být rovněž domácí vězení. Uvažuje se, že by odsouzený byl označen speciálním čipem, s jehož pomocí by úřady mohly neustále hlídat, kde se pohybuje a zda neopouští soudem vymezený prostor.

Co všechno nakonec bude platit, zatím nedokážou experti ministerstva spravedlnosti předpovědět. Podle nich je pravděpodobné, že zákon začne platit zhruba za dva roky.

Trestání některých zločinů se má změnit
Je mu třicet let, pracuje jako počítačový technik a bydlí na sídlišti. Přes týden chodí normálně do zaměstnání. Na víkend však nepojede na chalupu jako jeho sousedé, ale do vězení.

Dnes ještě taková situace není možná. Za tři roky by mohla být běžná. O víkendovém nebo domácím vězení se uvažuje v souvislosti s přípravou nového trestního zákona.

Zatímco dnes může jít člověk, který například způsobil vážnou dopravní nehodu, jen do klasického vězení, za několik let bude za mříže chodit jen na víkend. "Hledáme možnosti, jak omezit svobodu pachatele, aniž by bylo nutné držet ho stále ve vězení," vysvětloval princip některých úprav náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa letos na jaře, když první části nového zákona začaly dostávat konkrétní podobu.

Na první pohled se může zdát, že nový zákon výkon trestu některým pachatelům výrazně zmírní. Skutečnost však je taková, že celková doba, kterou odsouzení za mřížemi stráví, se nemusí změnit. Dnes by náš fiktivní počítačový technik odsouzený za vážnou dopravní nehodu (pokud by nevyvázl s podmíněným trestem) šel pravděpodobně do nejmírnějšího typu vězení - věznice s dohledem.

Kategorie "s dohledem" umožňuje, aby odsouzení lidé ve všední dny chodili pracovat do určených firem mimo věznici. Sami se pak každý den z práce za mříže zase vracejí. O víkendech mohou naopak za dobré chování dostávat propustky domů.

Pokud by odsouzený chodil do vězení na víkend a v týdnu by chodil z práce domů, za mřížemi by strávil přibližně stejně času jako nyní. V některých případech možná i více. Vícekrát v týdnu by však mohl být se svou rodinou. Mimo jiné by se tak snižovala i pravděpodobnost útěku takového vězně. Nejčastěji dnes totiž utíkají právě odsouzení, kteří chodí pracovat mimo věznici. Nejde o útěk v pravém slova smyslu - večer se prostě nevrátí z práce, protože je to táhne domů.

Složitější než víkendové vězení by byla jiná nová možnost postihu pachatelů - domácí vězení. V tomto případě by totiž nejspíš bylo nutné odsouzeného označit čipem. Stát by tak musel financovat nejen výrobu nebo nákup speciálních čipů, ale musel by mít také zařízení, které by dokázalo lidi s čipem na území republiky spolehlivě kontrolovat.

Jak by život s čipem vypadal, zatím není příliš jasné. Při určování trestu by soud pravděpodobně vymezil prostor, ve kterém se smí pachatel pohybovat (dům, čtvrť nebo obec). Pokud by odsouzený tento příkaz porušil, šel by do vězení. Vše je zatím ve stadiu úvah. Na rozhodování o konečné podobě zákona může mít vliv i finanční nákladnost projektu.

"Paragrafy v obecné části nového zákona už jsou hotové. Teď se pracuje na přesném znění ostatních částí," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Nové tresty jsou jen jednou z mnoha chystaných změn. Hlavní změny se týkají výše trestů za vraždy, které by měly být přísnější než u ostatních zločinů. "Ochrana lidského života je přednější než ochrana majetku," zní hlavní zásada tvůrců nového zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video