Stát chce zpět peníze za zmanipulované armádní zakázky. Podle právníků to bude boj s nejistým výsledkem. Ilustrační foto

Stát chce zpět peníze za zmanipulované armádní zakázky. Podle právníků to bude boj s nejistým výsledkem. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stát chce zpět peníze z pochybných zakázek. Bude to boj, tvrdí právníci

  • 187
Ministerstvo obrany hledá způsob, jak získat zpět miliony ze zmanipulovaných armádních zakázek na opravu vojenských ubytoven. Ty jsou rozestavěné a není jasné, kdo má práci dokončit. Ministr Alexandr Vondra si nechal zadat audit, který má prověřit, zda stát od nevýhodných smluv nemůže zcela odstoupit.

Rekonstrukce vojenské ubytovny číslo 42, která stojí uprostřed chotusických kasáren, je téměř hotová. Zbývá dokončit část obkladů, dlažby či toalety. Normálně by to trvalo jen pár dní.

O co šlo v zakázkách

1. Ubytovna Chotusice
Velká rekonstrukce ubytovny číslo 42 začala v listopadu 2009. Stát se zavázal zaplatit za opravu firmě, která vyhrála výběrové řízení, 18,2 milionu. Práce však odvedla až třetí firma v pořadí, která to měla zvládnout jen za 16,6 milionu. Stavební firma přerušila práce. Dokončeny jsou jen tři čtvrtiny stavby.

2. Ubytovna Tábor
Rekonstrukce vojenské ubytovny v Táboře včetně výměny oken. Začátek stanoven na 8. ledna 2010. Smlouva státu s nastrčenou firmou je na 21,5 milionu. Cílová firma to měla udělat za 17,7 milionu. Dokončeny jsou tři čtvrtiny stavby.

3. Domy v Kozlově
Zateplení obvodového pláště a oprava podlah lodžií. Stát se zavázal zaplatit 13,6 milionu. Cílová firma to měla zvládnout za 9,8 milionu. Zbývá už jen část prací.

Kolem ubytovny je však pusto. Dveře jsou zamčené, technika stojí a po dělnících ani stopa. Na první pohled je jasné, že do tohoto domu se vojáci hned tak nenastěhují.

Jeho opravu totiž musela stavební firma Globe Estate přerušit. Za svou práci nedostala zaplaceno. Stejný klid panuje také v Táboře a Kozlově. I zdejší armádní budovy jsou rozestavěné. A ani tady nepřiputovaly Globe Estate peníze.

Vojenské ubytovny v Chotusicích, Táboře a Kozlově jsou pomníky zmanipulovaných zakázek, které MF DNES odhalila na ministerstvu obrany. Konkrétně na Správě vojenského bytového fondu. Stát řeší, jak a komu zaplatit za dokončení staveb. A zda lze získat zpět miliony, které se v nich "utopily".

Devět milionů zmizelo

Právníci říkají, že kvůli nepřehlednému řetězci firem bude boj o navrácení státních peněz těžký. Zaprvé stát musí počkat, zda policie obviní dotyčného úředníka z protizákonného jednání. Pak může být tendr prohlášen za neplatný.

Ani v takovém případě však nebude vyhráno. O peníze se stát může soudit jen s vítězi výběrového řízení – tedy s nastrčenými firmami, které podle všeho nemají žádný majetek ani peníze.

Správa vojenského bytového fondu vypsala na konci loňského roku výběrové řízení na opravu tří zmíněných ubytoven. Přípravu zakázek celkem za 53 milionů měl na starosti její úředník Kajetán Kalivoda. Tendr vyhrály dvě nastrčené společnosti bez majetku i zaměstnanců, které obratem přeposlaly zakázky firmě H+V Praha. Tu spoluvlastní právě úředník Kalivoda.

H+V Praha si poté na práci najala standardní stavební firmu Globe Estate. Jenže už za úplně jiné peníze: 44 milionů. Devět milionů tak už tehdy zmizelo v soukromých kapsách. Zakázky byly podle všeho předražené už při jejich zadávání.

Celý příběh je o to absurdnější, že Kalivodova H+V Praha nezaplatila stavební firmě za práci ani zmíněných 44 milionů. Firma je proto ve vážných finančních potížích a musela práce přerušit.

Ministerstvo obrany podalo na Kalivodu trestní oznámení pro zneužití informace v obchodním styku, pletichy a podvod.

Stát musí ubytovny dostavět

Pro ministerstvo je však teď důležité opravu budov co nejdříve dokončit. Kdyby domy zůstaly dlouho rozestavěné, rekonstrukce by se výrazně prodražila.

Bývalý ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta, který je pod zakázkami podepsán, MF DNES řekl, že úřad dosud nevyplatil čtvrtinu peněz. Tedy asi třináct milionů korun. Pokud je to pravda, na dostavění ubytoven by finance být měly.

Otázkou však je, komu peníze vyplatit. Nastrčeným "prázdným schránkám", které vyhrály výběrová řízení, by stát další peníze posílat rozhodně neměl. Už kvůli policejnímu vyšetřování.

Nabízí se přímo firma Globe Estate, která domy rekonstruovala. S tou však ministerstvo nemá žádný smluvní vztah - zakázky dostaly nastrčené firmy.

Globe Estate má navíc od Správy vojenského bytového fondu zakázaný přístup na staveniště. "Je to msta za to, že jsme přerušili veškeré práce," tvrdí majitel společnosti Stanislav Štalmach.

Nový ministr obrany Alexandr Vondra si teď zadal hloubkovou kontrolu zmíněných zakázek. Podle informací MF DNES chce zjistit, zda nelze od zmanipulovaných zakázek úplně odstoupit.

To by znamenalo, že by se stát pokusil získat zpět alespoň část už vyplacených milionů, mimo jiné utracených za předražené práce.

"Evidentně zde šlo o obcházení zákona, kdy úředník připravil zakázku, která se pak oklikou dostala k jeho firmě. Ministerští právníci budou jistě zvažovat, zda byl takový úkon platný," potvrzuje právník Josef Lžičař.

To však bude mimořádně složité. Ministerstvo vyplatilo peníze nastrčeným společnostem, které nemají majetek. Není jasné, jak by je mohlo donutit miliony vrátit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video