Stát chce zavést domácí vězení

  • 54
Trestem za drobnější delikty, jako jsou například výtržnosti či menší krádeže, v budoucnu nemusí být jen pobyt za mřížemi. Pachatel totiž může být odsouzen k domácímu vězení ve vlastním bytě. Navrhuje to ministerstvo spravedlnosti v novém trestním zákonu, který by měl začít platit od ledna 2005.

Ministr Pavel Rychetský má přibližně za měsíc celý návrh předložit vládě. Zatím však není jasné, kdo bude odsouizené kontrolovat, zda jsou skutečně doma.

"Člověk, který za trest u soudu dostane domácí vězení, bude muset být doma zejména v nočních hodinách a o víkendech," popsal princip novinky náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král.

"Bude se to týkat zejména mladých lidí, kteří jsou trestáni poprvé," dodává. Domácí vězení by tak doplnilo škálu mírných trestů, jakými jsou třeba "podmínky".

Neznamená to však, že odsouzený by měl sedět několik měsíců doma a živila by ho rodina. Naopak. Dál by chodil do práce, takže by měl možnost co nejdříve zaplatit škodu, kterou způsobil.

"Odsouzenému by se stanovil jasný rozvrh hodin," říká mluvčí ministerstva Iva Chaloupková. "V práci končí třeba v pět odpoledne, pak by se brala v potaz nějaká doba na zařizování nutných věcí, ale v danou hodinu by už musel být doma zase až do rána, než půjde do práce. Je to lepší, než kdyby ho měl ve vězení živit stát."

Dvacetiletý Václav pracuje přes den v supermarketu. Když mu kamarádi večer volají, aby s nimi šel do hospody, odpovídá: "Nemůžu. Až za tři měsíce." Zpronevěřil totiž několik tisíc korun, za což mladíkovi soud uložil domácí vězení.

Václav je zatím smyšlená postava. Za necelé dva roky by se však mohla stát skutečným člověkem, který dostane místo vězení nebo místo podmínky nový druh trestu, domácí vězení.

"Je to vlastně způsob prevence," říká náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král. "Když takový člověk dostane podmínečný trest, nic mu nezabrání, aby se večer toulal po hospodách a pak zase něco vyvedl. Takhle bude muset povinně sedět v noci a o víkendu doma."

Problém je však v tom, kdo ho bude hlídat. Justice totiž nemá peníze na drahé speciální náramky pro odsouzené, ve kterých jsou implantovány elektronické čipy. Ty vysílají signál s informací, kde přesně se člověk pohybuje a jestli skutečně sedí doma. Používají se například v USA.

"Do té doby, než stát peníze vyčlení ze státního rozpočtu, budou domácí vězně hlídat soudní úředníci," uvedla mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Co se stane, když zjistí, že dotyčný není doma? "V takovém případě si půjde odsedět celý trest znovu a natvrdo do vězení, a to i v případě, že se porušení domácího vězení zjistí třeba dva dny před ukončením trestu," říká Chaloupková.

Jenomže úředníci, kteří mají na starosti dohled nad vězni s alternativními tresty, považují toto řešení za nešťastné. "Nejsme tu od toho, abychom běhali po bytech a kontrolovali, zda je někdo doma," říká předsedkyně jejich sdružení Dagmar Doubravová.

Podle místopředsedy pražského městského soudu Luboše Vlasáka je také možné, že si delikventi najdou množství výmluv, proč nebyli doma. "Řeknou, že zrovna spali, nebo se koupali, nebo je rozbolel zub. A dokazujte, že to není pravda," domnívá se.

Vězením by se však citelně odlehčilo. "Jeden vězeň přijde stát na šest set korun denně. Potřebovali bychom snížit jejich počet alespoň o tisícovku," uvedla ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video