Krev

Krev | foto: AP

Spor s Diag Human pokračuje, stát chce vysoudit 30 milionů za výlohy

  • 5
Ministerstvo zdravotnictví chce soudně vymáhat po společnosti Diag Human 30 milionů korun za soudní výlohy, které mu vznikly kvůli sporu s firmou. Devatenáct let se stát s Diag Human soudil kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou. Informaci přinesl Český rozhlas.

Část peněz za soudní poplatky již stát vysoudil, zbytek bude chtít získat v dalších soudních řízení. Jedno z nich právě začne v Lichtenštejnsku. Českému rozhlasu to potvrdil náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

Podle něj už Česká republika získala zpět devět milionů, které vynaložila na právní zástupce a soudní poplatky ve Velké Británii, dalších třicet milionů by ráda získala v dalších řízení. Kotris tvrdí, že v Británii stát zaplatil za experty nejvíce a šance na zisk dalších desítek milionů korun je velká.

V červenci letošního roku arbitrážní řízení ukončilo jeden z nejdelších sporů České republiky (více zde). Podle právního zástupce ministerstva zdravotnictví Kotrise už stát Diag Human nic platit nemusí, jeho slova později potvrdil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Pochyby o solidnosti zažehly spor s Diag Human

Společnost Diag Human založil česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva, mimo jiné současný majitel zámku Bechyně. Firma obchodovala s krevní plazmou, která se používá v medicíně. Jenže v roce 1992 porevoluční ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal osudnou větu do dopisu potenciálnímu obchodnímu partnerovi Šťávy v Dánsku, že jsou „pochyby o jeho solidnosti“. Tento spor na ochranu dobrého jména firmy vygradoval postupně v řízení o víc jak deset miliard korun.

Stát totiž udělal v roce 1996 obrovskou chybu, když přistoupil na to, že o nárocích Diag Human rozhodnou rozhodčí soudci v arbitráži, a ne běžné soudy. Rozhodčí smlouvu uzavřel s Diag Human ministr zdravotnictví Jan Stráský. V roce 2008 arbitři rozhodli, že Česko má platit přes osm miliard korun, s úroky dokonce jedenáct miliard. Obě strany se odvolaly, protože stát platit nechtěl a Šťávovi zřejmě tato částka nestačila.

V roce 2011 Diag Human opustil Josef Šťáva, i když se spekuluje o tom, že za firmou pořád stojí. Firma však nečekala na konečné rozhodnutí a začala usilovat o zmrazení českého majetku v zahraničí skrz předběžná opatření soudů. V Rakousku pak soud exekučně zabavil Česku výtvarná díla zapůjčená na výstavu včetně obrazu Emila Filly a Česku pak dalo velkou práci je odblokovat (jakým dalším dílům hrozilo zabavení, čtěte zde).

V červenci letošního roku tříčlenný arbitrážní senát rozhodl, že Česko nic platit nemusí. Diag Human si však nemyslí, že soudy skončily. Chce se obrátit na zahraniční soudy. Jak bude reagovat na nynější požadavek státu, není jasné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video