Od roku 2014 mají začít platit limity pro obsah škodlivin, které domácnosti budou smět vypouštět do ovzduší

Od roku 2014 mají začít platit limity pro obsah škodlivin, které domácnosti budou smět vypouštět do ovzduší | foto: Profimedia.cz

Stát chce pokutovat domácnosti za zplodiny z komína

  • 322
Vytápíte svůj dům uhlím? Připravte se na to, že nejpozději za šest let budete muset investovat desetitisíce korun do nového topení. Ministerstvo životního prostředí chystá zákon, v němž stanoví přísné emisní limity pro domácnosti. Za jejich překročení budou hrozit pokuty.

Údolí v polovině ledna je uzavřeno pod pokličkou nízké inverzní oblačnosti. Z každého druhého komína se valí oblaka tmavě šedého dýmu z kotlů na uhlí. Kouř nestoupá, ale drží se při zemi. Venku se v podstatě nedá dýchat.

Takový je typický obrázek současné české vesnice nebo maloměsta. A to ještě obyvatelé mohou mluvit o štěstí, když někdo ze sousedů netopí PET lahvemi nebo jiným odpadem. Už za šest let by to měla být jen nemilá vzpomínka.

Tedy alespoň podle představ ministerstva životního prostředí. To přišlo s plánem, jak zatnout čoudilům tipec. Od roku 2014 mají začít platit limity pro obsah škodlivin, které domácnosti budou smět vypouštět do ovzduší. Nyní pro malé domácí kotle či kamna žádná taková hranice není stanovena. Emisní limity platí jen pro větší zařízení o výkonu přesahujícím 200 kilowattů.

Uhlím dnes topí zhruba 450 tisíc domácností. Většina z nich v zastaralých kotlích nebo kamnech, které budoucí normy rozhodně nesplní. Stejné to bude s kotli na naftu nebo topné oleje, které ale zdaleka nejsou tak rozšířené.

Statisíce lidí každopádně budou muset investovat do nových topidel. Pokud nechtějí riskovat pokuty, které budou za překročení škodlivin z komínů hrozit.

Kontrola i s policií
Spoléhat se na to, že mě doma stejně nemůže nikdo zkontrolovat, už by se nemuselo vyplatit. Ministerstvo chce do zákona zavést mnohem širší pravomoci pro kontrolory.

Aby se nové předpisy nezvrhly v šikanování lidí, měly by mít obce jen omezené kontrolní pravomoci. "Naše představa je taková, že by se kontroloři radnic mohli domáhat vstupu do domu jen v případě, že v obci jsou špatné rozptylové podmínky," říká šéf odboru ochrany ovzduší ministerstva Jan Kužel.

Ale co když je někdo natolik bezskrupulózní, že zamořuje okolí neustále? A když zazvoní kontrola, tak prostě nejde otevřít? "Pokud bude podezření, že někdo flagrantně porušuje emisní předpisy, tak k němu přijde Inspekce životního prostředí a emise přeměří. A inspekce má právo, pokud je jí bráněno v dozoru, zavolat na pomoc policii," varuje mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

"Nastavit emisní limity pro domácnosti je rozumné. Dneska jsou obce proti lidem, kteří zamořují vzduch, bezmocné," schvaluje záměr Monika Kašparová z poradenského centra pro úspory energie EkoWATT. Domácnostem se podle ní investice do nových topidel vyplatí. "Ceny uhlí budou stále stoupat, už kvůli ekologickým daním," říká.

Lidem, kteří na nové kotle nemají dost peněz, stát nabídne, že jim polovinu zaplatí. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka právě vrcholí jednání s Evropskou komisí, která by na to mohla uvolnit 10 miliard korun. Žadatel o dotaci bude muset splnit několik podmínek. Musí mít zateplený dům a předložit potvrzení, že nemá příliš vysokou energetickou spotřebu. To stojí od pěti do deseti tisíc.

Stát bude přispívat pouze na ekologické topení, například na moderní kotle na biomasu (jeden se dá pořídit zhruba za 30 až 50 tisíc korun). "Žádosti o dotace na ekologické topení bychom měli začít přijímat už koncem letošního roku," slibuje Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video