Stát doporučil očkování proti prasečí chřipce i vážně nemocným dětem. Ilustrační foto

Stát doporučil očkování proti prasečí chřipce i vážně nemocným dětem. Ilustrační foto | foto: AP

Stát chce očkovat proti chřipce i děti, někteří lékaři před tím varují

  • 590
Bezpečnostní rada státu i kabinet odsouhlasily očkování proti prasečí chřipce u chronicky nemocných dětí od 10 do 17 let. Podle některých ale není vakcína dostatečně vyzkoušená. "Své dítě bych rozhodně očkovat nenechal," řekl například šéf středočeské záchranné služby Michal Houdek. Česká vakcinologická společnost ale obavy vyvrací, vakcína je bezpečná.

Vakcína je určená pro děti, které mají závažné chronické nemoci, jako jsou například choroby srdce, ledvin, astma či rakovina. Měly by se očkovat i děti s neurologickým onemocněním, které může prasečí chřipka zkomplikovat. - čtěte Do Česka dorazí tento týden další vakcíny, mohou se očkovat i děti

Česká vakcinologická společnost vydala prohlášení, podle něhož je vakcína je dostatečně prověřená a tedy i bezpečná.

Zájem mezi zdravotníky

Ve Fakultní nemocnici Bulovka se zatím nechala očkovat proti prasečí chřipce z tisícovky vybraných zdravotníků jen čtvrtina. Novinářům to dnes řekla při představování tamního očkovacího centra primářka infekční kliniky Hana Roháčová. Infekční klinika na Bulovce má pečovat o nejkomplikovanější případy v republice, má vybavení pro izolaci a léčení nejzávažnějších nákaz.

Malý zájem zdravotníků zaznamenala i další očkovací centra v Česku.

Zdroj: ČTK

"V tuto chvíli byla vakcína prověřena již na milionech osob a zcela nepochybně svoji bezpečnost prokázala. Zejména pro rizikové skupiny je prospěšnost očkování zcela zřejmá," uvedl vědecký sekretář společnosti Roman Chlíbek. Bezpečnost je podle něj zaručena i u dětí. - čtěte Lidé se bojí očkování proti prasečí chřipce, vakcinologové obavy vyvrací

Tento názor podpořil i hlavní hygienik Michael Vít. Lidé se podle něj příliš řídí informacemi, které nejsou ověřené. "Tyto neověřené informace ohrožují zdraví našich pacientů," uvedl Michael Vít.

Oproti tomu sami praktičtí lékaři jsou k očkování spíše skeptičtí. Průzkum společnosti Aspectio ukázal, že 69 % oslovených lékařů uvedlo, že se nechce očkovat. Svým pacientům by ale očkování vyloženě nedoporučila pouze šestina dotázaných, především kvůli nedostatečnému otestování vakcíny a také z obavy z vedlejších účinků očkovací látky.

Silným kritikem očkování je i šéf středočeské záchranky Michal Houdek. Vakcína je podle něj nepředvídatelná a může vyvolat vážné alergické reakce. "U astmatika se mohou po očkování projevit vážné alergické reakce. Zrovna včera jsme do Prahy vezli dítě s alergií na očkování, a to bylo proti běžné chřipce," varuje Houdek.

"Vakcína není dostatečně vyzkoušená, výrobce za ni navíc nechce převzít zodpovědnost," dodal Houdek. Stejný názor má podle něj i ministryně zdravotnictví v Polsku, která odmítá národ očkovat, dokud se výrobce za vakcínu nezaručí.

14 obětí

V Karlovarské nemocnici zemřel na prasečí chřipku dvaasedmdesátiletý muž. Měl i další vážné zdravotní problémy. Podle hygieniků přibyly další dvě oběti v chebské nemocnici, jeden zemřel v pondělí, druhý už koncem listopadu. V Česku tak má nemoc už 14 obětí.

"Sám bych se očkovat nenechal. A ani svou rodinu. Mám pod sebou 800 zaměstnanců a očkovat se jich nechalo jen 20," doplnil s tím, že podobně reagují i lékaři a zdravotníci jinde. "Proočkovanost zdravotníků je 10 až 20 procent, lékaři se nenechávají očkovat téměř vůbec," dodal.

Středočeský kraj začal v porovnání s ostatními očkovat o týden později. Podle ředitele Martina Houdka dostala záchranka vakcíny, u nichž se liší identifikační čísla na ampulích a dodacích listech. Podle distribuční společnosti Pharmos ale nejasnosti vznikly rozdělením původního balení. - čtěte Záchranka zastavila očkování proti chřipce, vadila jí čísla vakcín

Vakcínu dostane 66 tisíc dětí

Očkování dětí se týká podle ministryně Dany Juráskové odhadem 66 tisíc jedinců mezi 10 až 17 lety. Většině z nich by měla stačit jedna dávka. Děti s rakovinou a poruchami imunitního systému by měly dostat i druhou posilovací dávku.

Kdo se bude očkovat, určí pediatři. Samotné naočkování ale proběhne ve vakcinačním centru.

OČKOVÁNÍ NEGUJÍ LÉKAŘI I PACIENTI

Na očkování mají nárok, přesto ho odmítají

S očkováním by se mělo začít příští týden.

Ministryně Jurásková také oznámila, že do Česka dorazilo dalších 72 tisíc nových vakcín, dávka se začne rozvážet příští týden. To bude také jasné, jak jsou vakcíny využity. Ministryně ujistila, že je dostatečné množství očkovací látky pro průřez populace, který ministerstvo určilo, že je třeba naočkovat.

Je ale na každém, zda na vakcinaci přijde. Očkováním může předejít vážným komplikacím, které chronicky nemocné v souvislosti s prasečí chřipkou mohou postihnout, varuje ministerstvo.

Doporučení nechat se naočkovat bylo podle Juráskové vysloveno i na úrovni Evropské unie. Ministryně připustila, že v celé Evropě lidé z ohrožených kategorií očkování odmítají. Zdůraznila, že lidé by měli dát na relevantní informace.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video