Stát bude prověřovat ministry

  • 5
Členové vlády se musí začít připravovat na možnost, že jejich soukromí, majetek i s kým se dřív stýkali, bude prověřovat Národní bezpečnostní úřad. Prověrky pro ministry se chystají proto, aby mohli číst i dokumenty, které Evropská unie, či NATO označují jako utajované.

"K těmto utajovaným informacím bude mít dál bez prověrky přístup prezident republiky, předseda vlády, ministr zahraničních věcí a předsedové obou komor parlamentu," popsala MF DNES mluvčí bezpečnostního úřadu Drahomíra Brabcová, s čím nový zákon o ochraně utajovaných skutečností počítá.

Zákon je v legislativní radě vlády a brzy by ho měli projednat i ministři. Řada z nich již MF DNES potvrdila, že s prověrkou souhlasí: třeba ministr dopravy, lidovec Milan Šimonovský, unionista a vicepremiér Petr Mareš či ministr zemědělství Jaroslav Palas z ČSSD.

Ten přitom nedávno čelil nařčení, že dříve spolupracoval se sovětskou tajnou službou KGB. "Nemám s prověrkou žádný problém," řekl Palas. S prověrkami ministrů naopak nesouhlasí lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach z ČSSD řekl, že bude požadovat vysvětlení, zda jsou prověrky ministrů běžné i v jiných zemích Evropské unie a NATO. Již expremiér Miloš Zeman se snažil přimět členy své vlády, aby prověrku podstoupili. Neuspěl.

Vláda ve středu projedná jinou, dílčí změnu zákona o ochraně utajovaných skutečností. Jde o to, aby prověrky od letošního léta zcela nezkolabovaly. Zákon má totiž omezenou platnost jen do 30. června 2004. Pak by již prověrky nebyly možné.

Časové omezení má ze zákona zmizet. Místopředseda ODS Petr Nečas v úterý řekl, že v této věci vyjde ODS vládě vstříc. "Je jasné, že prověrky musí pokračovat," zdůraznil Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video