Nešťastný Topolánek obviňuje z krachu reformy Ivana Langera.

Nešťastný Topolánek obviňuje z krachu reformy Ivana Langera. | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Stát bude platit lidem

  • 4
Občané oslavují, vláda má hlavu ve smutku. Za všechno může méně než jediné slovo v daňové reformě. Pouhá záměna pádů. Topolánkův kabinet původně navrhoval, že "fyzické osoby zaplatí státu na daních patnáct procent ze superhrubé mzdy".

Objev DNES

Ve výsledném zákoně se objevilo, že "stát zaplatí fyzickým osobám patnáct procent ze superhrubé mzdy".

Známý advokát Káně říká: "Není jasné, zda jde o superhrubou mzdu státu nebo oněch fyzických osob. Jisté je, že nebudou platit občané, nýbrž stát. Jde o jakousi negativní daň. Stát vám k vašemu výdělku připlatí, a to podle toho, kolik vyděláte."

Nejde jen o drobnou chybu, která se dá snadno napravit změnou zákona? "Naše hlasy nedostanou," říká s úsměvem Paroubek i za komunisty.

Ale nejen to, nové znění reformy se líbí oběma přeběhlým poslancům, Melčákovi a Pohankovi. "Tím, co jsme udělali, chtěli jsme pomoci lidem této země. A teď lidé této země vidí, jak jsme jim pomohli."

Nemůže ODS nakoupit nějaké jiné poslance? "Na to bohužel peníze v rozpočtu nebudou," říká Marek Dalík.

Skutečně. Podle zákona stát vyplatí občanům okolo tří set miliard korun. Na dani z přidané hodnoty a na firemní dani sice vybere o něco víc, ale kromě výplaty minimálních důchodů už nebude mít vláda na nic. Tedy ani na zdravotnictví a školství, armádu a policii, natož pak na drahé limuzíny, poslanecké a ministerské platy či vydržování hradního pána.

Finančník George Soros to považuje za velmi zajímavý experiment: "Jakákoliv investice do školství a zdravotnictví v Česku byla předem ztracená," říká.
"Vsadím se, že lidé budou zdravější a vzdělanější i bez pomoci státu. O armádě a policii nemluvím, je jisté, že bezpečnost v ulicích stoupne, když žádní vojáci ani policisté nebudou."

Politolog Nezbeda dodává: "Pokud nebudou brát politici plat ani náhrady, konečně se ukáže, kdo to myslí s prací pro blaho občanů vážně."

Melčák s Pohankou už vzkázali: "V politice zůstáváme, peněz na to máme dost."

Přes tyto pozitivní jednotlivosti se přední světové agentury obávají krachu Česka. Jeho rating snížili z AA plus na ZZ minus, což je méně než Zimbabwe, která má ZW plus Mugabe.

Za státní katastrofu patrně nemůže nic většího než vtípek Ivana Langera, který si nudná sněmovní zasedání krátí, jak se dá. "Bylo jen otázkou času, kdy se jeden jeho žertík dostane do zákonů," říká Topolánek, "a musím občany ujistit, že to mohlo být daleko horší."

Bude Langer nějak potrestán? Říká k tomu: "Jednak mám policii v rukou. A jednak o tolik nejde. Pokud bude stát platit občanům stejně poctivě, jako platili oni jemu, nic se nezmění."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video