Arcibiskup pražský Dominik Duka (zleva), ministr kultury Jiří Besser a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml (ilustrační foto)

Arcibiskup pražský Dominik Duka (zleva), ministr kultury Jiří Besser a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml (ilustrační foto) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Stát bude církvím platit mzdy duchovních v přechodném období 17 let

  • 230
Stát bude církvím hradit mzdy pro duchovní v přechodném sedmnáctiletém období, které by mělo začít v lednu 2013. První tři roky zůstane příspěvek na současné úrovni necelých 1,5 miliardy korun ročně, pak se bude 14 let suma snižovat vždy o pět procent. Zástupci církví se na tom dohodli s vládní komisí. S odškodněním za zabavený majetek souhlasili už před dvěma týdny.

Arcibiskup pražský Dominik Duka výsledek jednání označil za historickou dohodu. "Shoda byla oboustranná. Problém se nemusí protahovat do dalších let. Dojde k finanční odluky církve od státu, jak si část společnosti přála," uvedl.

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml zmínil, že církve si budou muset upravit model své existence. "Je to nová situace a výzva," podotkl.

"Je to historický posun. Všichni museli ustoupit. Církve ale ústupků udělaly více než my a já za to děkuji," komentoval dohodu ministr kultury Jiří Besser.

Ministr chce v nejbližší době návrh o majetkovém vyrovnání předat vládě a poté jeho úřad začne připravovat zákon. "Měl by začít platit 1. ledna 2013," řekl ministr. Právě s jeho účinností by začalo i zmíněné přechodné období.

Jeho délka a snižování prostředků z rozpočtu zůstaly posledním nedořešeným bodem v jednání mezi státem a církvemi.

Zástupci církví na minulém jednání 11. srpna navrhovali přechodné období po dobu dvaceti let. Prvních pět let by dostávali z rozpočtu na platy duchovních a provoz plnou částku, v dalších patnácti letech by suma postupně klesala. Politici to ale odmítli.  

Loni církve dostaly ze státní kasy 1,439 miliardy korun. Většina sumy - 1,331 miliardy -  připadla na platy necelých 5 tisíc duchovních. Na provoz putovalo 83 milionů, na opravy majetku 24 milionů. V lednu se Besser s církevními představiteli dohodl na zmražení platů duchovních do roku 2014.

Dohodu přijala i Klasnová, říká ministr Besser

Čtvrteční dohodu podle Bessera hodnotila v závěrečné řeči kladně i členka vládní komise, místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová (VV). Nejmenší koaliční strana přitom dosud kritizovala výši finančního odškodnění, kterou si prý stát v době škrtů nemůže dovolit. Věci veřejné proto požadovali, aby byly církve odškodněny co nejvíce majetkem a méně penězi.

Zástupci církve na návrh majetkového vyrovnání kývli již na předchozím jednání. Stát jim během 30 let zaplatí 59 miliard a do 5 let vrátí pole, lesy či rybníky v hodnotě dalších 75 miliard.

Koalice vyšla z odhadu, který původní majetek církví vypočetl na 134 miliard korun. Vláda Mirka Topolánka před třemi lety počítala s vrácením třetiny majetku v hodnotě 51 miliard a vyplácením zbývajících 83 miliard. Současná koalice se ale shodla, že poměr mezi finančním a naturálním odškodněním více srovná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video