Pokud premiér Nečas podruhé předloží stejný balíček s vyššími daněmi a spojí s tím důvěru vládě, budu proti, hlásí poslanec Boris Šťastný.

Pokud premiér Nečas podruhé předloží stejný balíček s vyššími daněmi a spojí s tím důvěru vládě, budu proti, hlásí poslanec Boris Šťastný. | foto: ČTK

Vzpoura roste. Šťastný hrozí vládě, když spojí vyšší daně s důvěrou

  • 1488
Poslanec ODS Boris Šťastný bude hlasovat proti vládě, když premiér Petr Nečas předloží podruhé stejný balíček s vyššími daněmi jako ten, který teď prosazuje, a spojí s ním hlasování o důvěře vládě. Šťastný tvrdí, že ODS už nesmí být jen němým přikyvovačem Kalouskových návrhů proti vlastnímu programu.

Premiér Petr Nečas a ve shodě s ním ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 přitom počítají s tím, že když skupina poslanců z klubu ODS shodí balíček, podle vlády nutný k sestavení rozpočtu se schodkem do 100 miliard korun, předloží ho vláda znovu. Ve stejném znění a spojí s ním hlasování o důvěře.

Nečas to v úterý oznámil na jednání poslaneckého klubu ODS, kde otevřeně proti vládnímu balíčku vystoupil bývalý šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř a kritizovali ho i další poslanci.

Vládní balíček, který by znamenal růst DPH na 15 a 21 procent, ale také vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy, nyní nechce podpořit šest poslanců ODS: Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Jan Florián a Radim Fiala (více o tom najdete zde).

"Pokládám za nepřijatelné a chybné, aby, bez ohledu na řadu věcných námitek našich poslanců, byl předložen zcela totožný návrh. Právě takový postup by teprve ohrožoval stabilitu této vlády, protože je evidentní, že ani napodruhé nebude mít většinovou podporu. Navíc, v takovém případě, by ztratil dosavadní, z loajality na hranici vlastního přesvědčení udržovanou, podporu mojí," sdělil iDNES.cz poslanec Boris Šťastný.

Nejde jen o DPH. Kde chce vláda vybrat více peněz nebo ušetřit

Připomněl, že už od dubna 2012 kritizoval přijetí "solidární přirážky", jak podle něj Kalousek marketingově nazval milionářskou daň, která je, jak připomíná Šťastný, v příkrém rozporu se všemi dosavadními idejemi, vizemi a programovými dokumenty ODS. "Otevřeně jsem projevil nesouhlas s dalšími návrhy daňového balíčku, jako je například omezování výdajových paušálů živnostníkům, nebo další zvyšování DPH. Plně v tomto ohledu souhlasím s názorem prezidenta republiky Václava Klause," uvedl ve středu večer Šťastný.

Když v minulosti vládní návrh podpořil, udělal to z loajality, i když to bylo proti jeho přesvědčení a zvažoval i složení poslaneckého mandátu.

Trpělivost mu však došla, když teď podle něj Kalousek trvá na tom, že když balíček neprojde, musí zůstat stejný a po Nečasovi chce, aby hlasování spojil s důvěrou vládě. "ODS však musí dát najevo, že je autentickou pravicovou stranou, ne jen němým přikyvovačem Kalouskových návrhů proti jejímu programu. Věřím, že napodruhé ODS nevstoupí do téže řeky," prohlásil bývalý šéf pražské ODS, který má velmi blízko ke Klausovi a s Nečasem má nevyřízený účet, když při sporech na pražské radnici nepodpořil jeho, ale primátora Bohuslava Svobodu.

Šťastný, který bude na podzim kandidovat do vedení ODS, je ale především vůbec prvním poslancem ODS, který jasně řekl, že je připraven hlasovat proti opakovanému vládnímu návrhu i za cenu toho, kdyby to znamenalo "NE" Nečasově vládě. Jedinou možností podle něj je jednat o změně vládního balíčku s vyššími daněmi. "Je více alternativ, jak řešit fiskální situaci bez dalšího zvyšování daní," tvrdí poslanec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video