K odchodu ze stranických funkcí vyzval při jednání pražské ODS premiéra Petra Nečase i šéfa pražské ODS Bohuslava Svobodu jeho předchůdce v této funkci, poslanec Boris Šťastný.

K odchodu ze stranických funkcí vyzval při jednání pražské ODS premiéra Petra Nečase i šéfa pražské ODS Bohuslava Svobodu jeho předchůdce v této funkci, poslanec Boris Šťastný. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Šťastný navrhl konec Svobody i Nečase. Zaznělo, ať mě vyloučí, tvrdí

  • 245
Bývalý šéf pražské ODS Boris Šťastný navrhl na jednání pražské regionální rady, aby skončili předseda strany Petr Nečas i pražské ODS Bohuslav Svoboda. Tvrdí, že při jednání naopak padl návrh na jeho vyloučení ze strany. ODS tvrzení svého vlastního poslance dementovala. K útoku Šťastného na vedení se pak přidal i poslanec Jan Florián.

"Vystoupil jsem na jednání regionální rady s usnesením našeho sdružení na Praze 10 v tom smyslu, že by jak Petr Nečas, tak Bohuslav Svoboda měli vyvodit politickou odpovědnost," řekl iDNES.cz Šťastný. V ODS to vře po pádu koalice v hlavním městě, když TOP 09 ve spolupráci s ČSSD svrhla primátora Svobodu a odvolala i další dva radní za ODS. I zbylí pak odstoupili.

Šťastný úzce spolupracoval s bývalým prezidentem Václavem Klausem a má ve straně zároveň blízko k vlivnému zákulisnímu hybateli pražské ODS Tomáši Hrdličkovi. Poslanec tvrdí, že na jednání regionální rady navrhla jeho stranická kolegyně, poslankyně Lenka Kohoutová, aby byl naopak on sám vyloučen z ODS kvůli postojům, které veřejně prezentuje. "Ne, to vám nemohu potvrdit. Je to něčí snaha nás rozeštvat," řekla iDNES.cz Kohoutová.

Z prohlášení Borise Šťastného pro média

Praxe komunismu vylučovat lidi za svůj názor se v ODS začíná zabydlovat. Na hlasování o návrhu mé poslanecké kolegyně Lenky Kohoutove jsem už nečekal... Je logické, že můj postoj, aby pražští zastupitelé za ODS z opozičních lavic nekolaborovali s TOP 09 a opustili všechny funkce včetně orgánů městských společností, vyvolal řadu vášní. Takhle se do tvrdé opozice jít nedá. Nejde být v opozici a mít nějaké výhody mimo kontrolních funkcí. Takhle si nas topka rozebere na kousíčky.

zdroj: prohlášení Borise Šťastného

"Regionální rada ODS Praha o návrhu na vyloučení Borise Šťastného nehlasovala, návrh na jeho odvolání Lenka Kohoutová ani nikdo jiný nepodal," dementovala tvrzení svého vlastního poslance ODS v prohlášení, které rozeslal mluvčí strany Jiří Sochor. Šťastný si ale stojí za svým tvrzením a říká, že návrh na jeho vyloučení nechal "stopnout" osobně Nečas.

K útoku na vedení se přidal i Florián

Proti politice ODS vystoupil v sobotu pozdě večer i další poslanec Jan Florián. Ten už byl součástí rebelie skupiny poslanců, která ale loni skončila odchodem trojice Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr ze Sněmovny.

"Po jednání regionální rady si připadám jako ve špatné grotesce," řekl Florian. "Je mi velmi smutno z toho, kam až dospěl politický diletantismus. Vylučování úspěšných starostů, dlouholetých členů ODS za jiný názor je bohužel na denním pořádku," tvrdí Florián.

Dodal, že má již od podzimu sbalenou kancelář ve Sněmovně a klíče může předat náhradníkovi Jiřímu Janečkovi z Pravé frakce. "Než abych byl po úspěšných letech v ODS vyloučen, to raději odejdu sám," sdělil iDNES.cz Florián.

Jen se Svobodou primátorem, řekla ODS

Regionální rada ODS, která se v sobotu večer na výzvu Svobody mimořádně sešla, dospěla k tomu, že jednání o nové koalici s TOP 09 je možné. Ale jen v případě, že se Svoboda vrátí na pozici primátora. Dosavadní náměstek primátora Tomáš Hudeček z TOP 09, který je momentálně pověřen řízením města, řekl ČTK, že při současném rozložení politických sil toto není možné.

Šťastný, který odstartoval nový útok na Nečase i dosavadního pražského primátora, má důvod mít na Svobodu pifku. Poté, co se stal Svoboda primátorem, nejprve v koalici s ČSSD a později místo sociální demokracie s TOP 09, vytlačil Šťastného i z pozice předsedy pražské ODS. A to s Nečasovou podporou.

Premiér tento týden v rozhovoru pro iDNES.cz o Šťastném řekl: "Borise Šťastného si jako člověka, který se pohybuje v oblasti zdravotnické politiky, vážím. Jako každý z nás, i on má některé nedostatky, a patří k nim zášť vůči docentu Svobodovi a tou se nechává bohužel unést, ta s ním vláčí a trošku zatemňuje jeho úsudek." (rozhovor s Nečasem najdete zde)

Svoboda: TOP 09 si musí vyjasnit vztah k ČSSD a KSČM

Odvolaný primátor definoval podmínku pro jednání s TOP 09. "Vyjednávání s TOP 09 jsme připraveni zahájit vzápětí poté, až si vyjasní svůj vztah k ČSSD a KSČM," řekl Svoboda po skončení jednání pražské ODS.

TOP 09 chce příští týden zahájit jednání o případné koalici v hlavním městě s ČSSD. Sociální demokraté se ale do koalice neženou, za výhodnější variantu považují, že by do voleb v příštím roce tolerovali radu složenou jen ze zástupců TOP 09.

Mezitím se v ODS formují odpůrci svrženého pražského primátora a premiéra Nečase. "ODS Praha 10 požaduje vyvození osobní politické odpovědnosti všech, kteří se podíleli na nestandardních krocích při vzniku koalice ODS a TOP 09, těch, kteří zapříčinili, že ODS po 22 letech přišla o post pražského primátora a skončila v Praze v opozici," zní usnesení pražského obvodu, odkud je Šťastný.

Právě Praha 10 je hlavní baštou podnikatele Tomáše Hrdličky, který je považován za jednoho z klíčových zákulisních hybatelů politiky pražské ODS a má pod palcem "antisvobodovské" křídlo strany v hlavním městě. Výslovně Praha 10 vyzvala k odstoupení nejen Nečase a Svobodu, ale i prvního místopředsedu pražské ODS Zdeňka Zajíčka a místopředsedy Marka Bendu, Pavla Horálka, Tomáše Portlíka a Ondřeje Pechu.

"Je to ojedinělý a extrémní názor, který se nezakládá na faktech, možná je podložen nějakými osobními animozitami," odmítl to po jednání Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video