"Když jsme šťastní, nedáváme to příliš najevo. Jsme šťastní uvnitř," řekl Saw Aung Than Wai na thajské klinice Mae Tao (13. listopadu 2010)

"Když jsme šťastní, nedáváme to příliš najevo. Jsme šťastní uvnitř," řekl Saw Aung Than Wai na thajské klinice Mae Tao (13. listopadu 2010) | foto: stf, iDNES.cz

Šťastní jsme uvnitř, říkají Barmánci a se slzami sledují propuštění Su Ťij

  • 10
Mae Sot (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tak ji právě pustili, volá na mě už z dálky Than Wai. Spolu s ostatními upřeně hledí na exilovou televizi, která dokola vysílá jedinou zprávu - Su Ťij je volná. Stojíme uprostřed kliniky Mae Tao v thajském Mae Sotu jen pár kilometrů od barmské hranice. Spolu s námi se na obrazovku dívají desítky Barmánců, kteří se sem přišli léčit.

Kdo by čekal atmosféru jako po vyhraném hokejovém zápase, byl by zklamaný. A přitom tito lidé, kteří museli vážně nemocní utéct před vražděním a čistkami barmské armády do Thajska, čekali na propuštění své modly dlouhá léta.

"To je přirozenost našich lidí. Když jsme šťastní, nedáváme to příliš najevo. Jsme šťastní uvnitř," říká osmatřicetiletý Saw Aung Than Wai. "Je to také proto, že už léta žijeme pod útlakem a leccos jsme se naučili skrývat," dodává muž, který na klinice koordinuje výzkum.

BARMSKÁ DISIDENTKA SU ŤIJ JE VOLNÁ

Vojenská junta propustila Su Ťij z domácího vězení

Teď ale své emoce neskrývá příliš obratně. Když na exilovém kanálu Democratic Voice of Burma promluví jeden z čelních představitelů Národní ligy pro demokracii a potvrdí, že je Su Ťij volná, v očích se mu objevují slzy. "Su Ťij je opravdu na svobodě a já se cítím šťastný," říká rozklepaným hlasem.

Barmánci, kteří utekli před juntou do Thajska, sledují zprávy o propuštění disidentky Su Ťij (13. listopadu 2010)Barmánci, kteří utekli před juntou do Thajska, sledují zprávy o propuštění disidentky Su Ťij (13. listopadu 2010)

Barmánci, kteří utekli před juntou do Thajska, sledují zprávy o propuštění disidentky Su Ťij (13. listopadu 2010)

Ostatní kolem ani nedutají a jen zasněně zírají na obrazovku. Všem až na ty nejmenší, postupně vlhnou oči. Moderátorka mezitím vysvětluje, že je kolem vily právě propuštěné disidentky deset tisíc lidí a Lady, jak se Su Ťij říká, proto nemůže opustit dům, ve kterém trávila svůj zatím poslední trest domácího vězení.

Zvěsti o propuštění držitelky Nobelovy ceny míru se Mae Sotem nesly už dva dny a spolu s jejím jménem vždy znělo ještě jedno slovo - naděje. Tu junta Barmáncům málem vzala před týdnem ve zmanipulovaných volbách. Teď je znovu cítit ve vzduchu všude kolem nás. Zvlášť tady v Mae Sotu, kolem kterého, ať už v uprchlických táborech nebo ilegálně, žijí desítky tisíc Barmánců.

Malý Barmánec hypnotizuje v thajské nemocnici Mae Tao televizní obrazovku, kde běží zprávy o propuštění disidentky Su Ťij (13. listopadu 2010)

Malý Barmánec hypnotizuje v thajské nemocnici Mae Tao televizní obrazovku, kde běží zprávy o propuštění disidentky Su Ťij (13. listopadu 2010)

Ona může začít diskutovat s juntou

A naději skloňuje i etnický Karen Than Wai. "Je to ona, kdo může zahájit rozhovory s juntou, politickými organizacemi a také etnickými skupinami, což jsou tři strany, které se musí podílet na obnově země," vysvětluje, jak by mohlo propuštění Su Ťij nastartovat očekávanou politickou změnu.

Své nadšení ale vzápětí brzdí. "Junta může opět Su Ťij dělat problémy jako už tolikrát v minulosti," říká Than Wai. Propuštění Su Ťij je opravdu jen první krok. Ten navíc zosnovala sama junta, aby umlčela mezinárodní kritiku. Kroku číslo dvě - propuštění dalších 2200 politických vězňů - se zřejmě nikdy nedočkáme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video