Bezdomovec Imro

Bezdomovec Imro žije ve starém vojenském bunkru u Opavy. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Starý bunkr proměnil ve svůj byt

Opava - Stane-li se člověk bezdomovcem, zamíří zpravidla do kanálu nebo na nádraží. Jsou však lidé, kteří si najdou docela obstojné bydlení - válečné bunkry. Kdo vstoupí do stísněného betonového obydlí muže jménem Imro na Opavsku, udiví ho především, jak si tento padesátiletý zarostlý muž starý bunkr zařídil k obrazu svému.
Na podlaze má koberce, na stěnách kukačky, jednu ze dvou místností si zařídil jako umývárnu s umyvadlem a nástěnným zrcadlem, na jehož poličce jsou pečlivě seřazeny vody deodoranty a voda po holení. Na malém stolku leží kalkulačka.

Dříve jezdil do ciziny, nyní žije v betonu
Jedna místnost slouží jako ložnice. Každé ráno si Imro vyvětrá spacák, peřiny a polštáře. Na stěně visí elektrická kytara a na okénku mezi vstupem a "ložnicí" visí čisté záclonky. Také Imro, který zůstal po rozchodu s manželkou před dvěma lety bez střechy nad hlavou, nepůsobí jako zanedbaný bezdomovec, přestože je vlasatý a zarostlý.

"Nejsem nenormální. Nebudu chodit špinavý, nechci jít pod zem. Živil jsem se do začátku devadesátých let jako řidič kamionu. Jezdil jsem Švýcarsko, Německo. Tak o sebe také trochu dbám," říká Imro. Prát chodí k nedaleké benzinové pumpě. "Tam je vody habaděj a nikdo mě nevyhání," říká obyvatel betonového bunkru.

Občas se snaží i pracovat. "Ale jen vypomáhám, abych neztratil sociální dávky," upozorňuje muž, který v létě občas zemědělcům jezdí po polích nedaleko bunkru s traktorem nebo pomáhá sklízet seno.

K zařízení bunkru patří i malý vysavač na baterii a plynový ohřívač. "Ten mi slouží na vaření a v zimě na vytápění. "Když se vytopí, není tu ani zima," říká muž, který v malém bunkru bydlí už téměř rok. Na Štědrý den měl v bunkru stromek a prskavky. "Zapálil jsem jich fůru. Celý bunkr prskal," usmívá se bezdomovec.

Na hledání jiného obydlí zatím nepomýšlí. "Baba mne už zpátky nevezme. Synek je ženatý v Bratislavě a a holka je taky pryč," říká otec dvou dětí. Imro prozrazuje, že podobně obývá malé bunkry v okolí více bezdomovců.

O bunkry se bude starat ubytovací správa
Správce opevnění v Hlučíně-Darkovičkách Petr Kuchař se nad nelegálním obýváním starých bunkrů nepozastavuje. "Tady poblíž Dětmarovic obývají řepíky cikáni. Je to někdy veselý pohled, když se před bunkrem pase koza nebo tam vaří na ohništi oběd. Ale nás to moc nezajímá, my máme své čtyři bunkry také pronajaty od armády," říká.

Bunkry na severní Moravě jsou v současnosti spíše bez správy. Od října letošního roku je však začne spravovat Vojenská ubytovací správa Olomouc. Její náčelník Libor Šádek řekl, že ví, že některé betonové pevnosti obývají neoprávnění nájemníci. "Budeme všechny tyto objekty při přebírání procházet a tím zjistíme, v jakém jsou stavu a kdo je obývá," řekl Šádek.

Ví, že mnohé bunkry obývají bezdomovci nebo do nich zavítají zloději. "Dají se tam nové zámky a stejně se tam vloupou. Naštěstí tam nemají moc co ukradnout. Nejvýš nějaké osvětlení," řekl. Počítá s tím, že správa některé bunkry pronajme jako muzea. "Ovšem jako ubytování nebudou sloužit určitě. To nikdo nepovolí," řekl podplukovník Libor Šádek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video