Rekonstrukce seskoku padákem

Rekonstrukce seskoku padákem | foto: ČTK

Starý antonov napověděl soudu, proč zemřela šestnáctiletá parašutistka

  • 34
Na letišti v Líních u Plzně se uskutečnil vyšetřovací pokus, který má objasnit smrtelnou nehodu šestnáctileté parašutistky. V říjnu 2007 se jí neotevřel při seskoku padák. Případ se dostává k Okresnímu soudu v Tachově už podruhé. Dříve zprostil instruktory obžaloby. Soudce přiznává, že podcenil dřívější posudek.

Podle tachovského soudce Josefa Junka, který má kauzu na starosti, má pokus pomoci objasnit, jak dívka vyskočila a kudy v tu chvíli vedlo výtažné lano k jejímu padáku. Pokus proběhl na zemi a letadlo při něm nevzlétlo. Podle Junka to nebylo zapotřebí. "Ke kritické fázi došlo před opuštěním kabiny letadla," dodal soudce.

"Já si myslím, že to dnes pomohlo. Zejména jsme viděli, že to je v letadle docela stísněné," řekl po akci Junek. Člověk si podle něj nyní lépe udělá představu, jak se dívka mohla při výskoku cítit, co to s ní mohlo udělat při pohledu z letadla a podobně.

Podle Junka dostane nyní videozáznam vyšetřovacího pokusu znalec. "Já mu teď protokol z akce pošlu a bude záležet na něm, jestli svůj názor změní," řekl soudce.

Závěry původního znaleckého posudku soudce podcenil

Soudní znalec už v minulosti uvedl, že obžalovaný Miroslav Bureš jako řídící seskoku nechal vyskočit svoji žákyni s lanem pod rukou a nikoliv za tělem. To byl prý důvod, proč se neotevřel padák.

"Já se snažím touto rekonstrukcí prokázat, že lano jsem jí upravil už na palubě, aby vyskakovala s jeho správnou polohou za zády. V důsledku pohybu letadla v poryvu větru ale vyskočila v nestandardní poloze," řekl Bureš.

Tachovský soudce přiznává, že původní závěry znaleckého posudku podcenil. "Vycházel jsem hlavně z toho, co říkali frekventanti kurzu. Závěry odborné komise jsem podcenil," přiznává Junek.

Studentka vojenské školy absolvovala seskok 20. října 2007 spolu s dalšími spolužáky. Nejednalo se přitom o školní akci. Dívka se prý po výskoku zachovala nestandardně, roztáhla ruce a nohy, snažila se stabilizovat, což ale ve vzduchu nebylo možné. Záložní padák, který ji mohl zachránit, neotevřela zřejmě kvůli stresu.

Podle druhého obžalovaného Lukáše Drašara, který prováděl výcvik mladé parašutistky, je nyní vše "o jednom pohybu", tedy o tom, jak se dostalo lano po výskoku pod její ruku. Pokus se uskutečnil na letounu Antonov, který prý běžně slouží k výsadkům. "Je sice staré, asi ze 70. let, ale lepší letadlo nenajdete," řekl Drašar. Ze stejného typu skákala dívka.

Seskoku předcházel nedostatečný výcvik

Podle znalce za tragédii mohla i nedostatečná příprava a proškolení. Na to upozornila i státní zástupkyně. Obžalovaní podle ní porušili řadu povinností. Studenti absolvovali školení po celodenní cestě vlakem, instruktor ho vedl bez účasti všech cvičenců. Místo devíti hodin trval jen čtyři. Studenti si nenacvičili pohyb po letounu, chybělo prý i závěrečné přezkoušení.

Tachovský soud už v případu jednou rozhodl. Soudce Junek loni v červnu instruktory zprostil obžaloby. Krajský soud ale verdikt zrušil a případ vrátil zpět. Nejbližší jednání se uskuteční zřejmě v září. Rodiče dívky žádají po instruktorech odškodné necelý milion korun.

Místo tragické nehody z října 2007 (červená), rekonstrukce seskoku (modrá)

,

Video