Severokorejská raketa Unha-3 připravená na odpalovací rampě v Tongčang-ri (9.

Severokorejská raketa Unha-3 připravená na odpalovací rampě v Tongčang-ri (9. dubna 2012) | foto: AP

Start severokorejské rakety sledovali na vlastní oči i experti z Íránu

  • 27
Severní Korea pozvala na neúspěšný start své rakety Unha-3 dvanáct expertů z íránského balistického programu. Dokazuje to, že Pchjongjang a Teherán při vývoji raket dlouhého doletu spolupracují. Rada Bezpečnosti OSN Severní Koreu důrazně varovala, aby od dalších testů upustila.

O přítomnosti Íránců na raketové základně v Dongčang-ri informovala jihokorejská agentura Jonhap. Experti islámského státu jsou údajně zaměstnanci průmyslové skupiny Šahída Hemáta, která pro íránskou armádu vyvíjí rakety dlouhého doletu a vztahuje se na ni řada mezinárodních sankcí.

"Íránci tam bezpochyby byli proto, aby sledovali start rakety a získali od Severní Korey testovací data," prozradil agentuře diplomatický zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Západ Írán dlouhodobě podezírá, že se snaží vyrobit jadernou zbraň.

Není to první informace nasvědčující tomu, že Pchjongjang a Teherán si vyměňují poznatky z vývoje balistické střely. Odborníci věří, že íránská raketa Šaháb-3 je replikou severokorejské střely středního doletu Nodong (o podobnosti obou raket více zde).

Severní Korea vypustila raketu Unha-3 minulý pátek při příležitosti stého výročí narození svého zakladatele Kim Ir-sena. Raketa se 90 vteřin sekund po startu rozpadla a zřítila do moře. Pchjongjang tvrdil, že měla do kosmu vynést družici a mise měla ryze mírový účel.

Žádné jaderné testy, varuje Washington

Mezinárodní společenství se ale obává, že se totalitní režim pokusil vyzkoušet balistickou střelu dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici. Rada bezpečnosti OSN v pondělí totalitní režim odsoudila a varovala, že v případě dalších testů prosadí zpřísnění sankcí.

Prohlášení podpořila i Čína, která je hlavním spojencem KLDR. Komunistický režim ale páteční fiasko neodradilo a údajně už chystá další a větší raketu. Státem kontrolovaný deník Čosun Sibo napsal, že Unha-3 byla jen prvním krokem pětiletého vesmírného programu, který má pomoci ekonomickému rozvoji země.

Spojené státy upozornily, že KLDR po předchozích raketových testech v roce 2006 a 2009 provedla podzemní zkoušku jaderné pumy. Vyslankyně USA v OSN Susan Riceová pohrozila, že pokud se o to KLDR pokusí znovu, bude to pro ni mít "katastrofální následky".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video