Starší informace o rozpočtu

-

Vláda zvažuje možnost spojit hlasování o rozpočtu s hlasováním o důvěře vládě

Jednání vlády v Kolodějích

Kolem 15. hodiny se o návrhu rozpočtu, který počítá se schodkem 26,8 miliardy korun, hlasovalo. "Až na jednoho ministra, který se zdržel hlasování, byli všichni pro," prohlásil mlvučí vlády Libor Rouček na tiskové konferenci. Neprozradil však jeho jméno.
Na jednání byli přizváni i sociálnědemokratičtí poslanci, kterým se šéfové jednotlivých resortů snažili vysvětlit, proč navrhují právě takovou podobu rozpočtu. Poslanci, kteří s návrhem dosud nebyli příliš spokojeni, se nakonec dohodli, že svou vládu podpoří. "Ten, kdo by chtěl předložit jiný návrh, bude muset říci, kde chce peníze ubrat," řekl šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross.

 

ODS hovoří o porušení opoziční smlouvy
Vicepremiér Pavel Mertlík v nedělním rozhovoru pro Český rozhlas (20. září) potvrdil, že kabinet Miloše Zemana zvažuje možnost spojit projednávání státního rozpočtu s hlasováním o důvěře vládě. "Ministři takové úvahy vedli, já osobně taky a je to prostě jedna z mnoha existujících variant politického postupu o tom, jakým způsobem podat ten návrh rozpočtu v Parlamentu," řekl Mertlík. 
Možnost takového kroku nevyloučil ani první místopředseda vlády Vladimír Špidla.
Místopředseda ODS Ivan Langer odmítá i přes tvrzení Pavla Mertlíka věřit, že se kabinet Miloše Zemana rozhodne spojit hlasování o rozpočtu a o důvěře. "Znamenalo by to naprosté znedůvěryhodnění sociální demokracie na české politické scéně, neboť by se ukázala jako politická strana, která není schopná dostát závazkům ze smluv, které uzavře," řekl Langer.
Pokud se však vláda k tomuto kroku rozhodne,  vědomě tak podle Langera poruší opoziční smlouvu uzavřenou s ODS. 

Vláda schválila zdražení benzínu,nafty a cigaret

Vláda ve středu (16. září)chválila návrhy změn zákonů, které předpokládají zvýšení spotřební daně u benzínu a cigaret.
V praxi by to znamenalo zdražení benzínu o 1,39 koruny,  motorové nafty o 1,04 koruny a o 0,97 koruny na krabičku cigaret. Vláda tak chce do chudé státní pokladny získat šest miliard korun.
Zákony však musí stvrdit parlament a reakce opozičních politiků na tento návrh jsou veskrze záporné. Opozice a nezávislí experti  tvrdí, že návrh státního rozpočtu neobsahuje schodek sedmadvacet miliard korun, ale již nyní se blíží k šedesáti miliardám korun. "Když vezmu, co je známé - s neschválenými příjmy ze sociálního pojištění a spotřebních daní vychází deficit přes pětačtyřicet miliard korun. Navíc, rozpočet nepočítá se ztrátou Konsolidační banky, a ta může být až deset miliard. To je další skrytý schodek," řekl MF DNES exministr financí Ivan Pilip (US).

Vláda nemá v parlamentu s rozpočtem mnoho šancí

Hlasování parlamentu o státním rozpočtu bude patrně prvním velkým zklamáním Zemanovy vlády. Rozpočet s navrhovaným schodkem 27 miliard korun nezíská pravděpodobně dostatečnou podporu, navíc však hrozí i rozkol v poslaneckém klubu ČSSD.
"Sama jsem zneklidněná navýšením deficitu řádově o deset miliard korun oproti částce, o níž se hovořilo ještě v sobotu. Budu pečlivě zkoumat důvody tohoto navýšení, než se za takto vysokou částku rozhodnu postavit," řekla MF DNES místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková.
"Na schodku budeme trvat," prohlásil mluvčí vlády Libor Rouček.

Kabinet hlasoval pro návrh rozpočtu
Sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana v neděli 13. září oznámila, že výdaje státní pokladny budou v příštím roce o 26,8 miliardy korun vyšší než její příjmy. Ty by měly dosáhnout 580,9 miliardy korun.
Navržený deficit je proti očekávání mnohem vyšší a z prvních reakcí politiků se zdá, že s ním menšinová vláda bude mít v Poslanecké sněmovně problémy. Zvlášť ODS, s níž ČSSD uzavřela takzvanou opoziční smlouvu, nešetří kritikou.
Vláda přichází se schodkovým rozpočtem v době, kdy se ekonomika ocitá v recesi. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí již podruhé po sobě reálně poklesl. Za celé první pololetí ekonomika propadla o 1,7 procenta pod loňskou úroveň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video