Žert není přestupek, i když se člověk může cítit uražený a zesměšněný. Ilustrační foto

Žert není přestupek, i když se člověk může cítit uražený a zesměšněný. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Starosty lze zesměšňovat, souhlasil soud v kauze provokativní tabule

  • 13
Ironie, sarkasmus, vtip a výsměch patří podle Nejvyššího správního soudu ke svobodě projevu. Zesměšňování proto není přestupek proti občanskému soužití, uvedl soud v návaznosti na případ Petra Svobody z Pardubic, který si na svém pozemku umístil tabuli "Vítejte ve Zlosákově". Mířil tím proti starostce Zuzaně Zlesákové.

Verdikt se objevil ve Sbírce rozhodnutí, která shrnuje nejdůležitější verdikty Nejvyššího správního soudu. Jejím účelem je sjednotit rozhodování různých soudů. V některých vzácných případech Nejvyšší správní soud otiskne ve sbírce i rozhodnutí jiného, nižšího soudu, s nímž se plně ztotožňuje.

Stalo se to i v tomto případě, kdy vycházel z verdiktu pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové. Potvrdil tak správnost rozhodnutí, aniž by kauzu přímo projednával.

Žert se podle Nejvyššího správního soudu nemůže stát přestupkem proti občanskému soužití ani v případě, že by byl "objektivně ironický či sarkastický a konkrétní osoba by se jím cítila být uražena či zesměšněna".

Situace by byla jiná v případě, kdy by člověk použil vulgaritu, sprostotu či hrubou urážku.

Zlesákovou tabule s nápisem natolik provokovala, že se obrátila na úřady, aby Svobodu potrestaly. Muž pak skutečně dostal pokutu za přestupek.

Pardubický soud ji ale letos v lednu zrušil. Muž podle soudců pouze vyjádřil svůj názor na veřejně činnou osobu.

"Svoboda projevu se vztahuje nejen na informace a myšlenky příznivě přijímané, ale i na ty, které zraňují, šokují nebo znepokojují," uvedl tehdy v rozsudku pardubický soudce Jan Dvořák.

Cedule byla vyvrcholením osobního sporu. Svoboda chtěl po úřadu vedeném Zlesákovou, aby silnice k jeho budoucímu rodinnému domu vedla jinudy, než je plánováno. Úředníci mu ale nevyhověli. Proto na svou parcelu u cyklostezky umístil ceduli. Zlesákové vadilo to, že nápis útočí nejen na ni, ale nepřímo také na její rodinu.

Žert na adresu politika by zřejmě nepotrestal ani soud v řízení o žalobě na ochranu osobnosti. České i evropské soudy dlouhodobě zastávají názor, že veřejně činní lidé, tedy například politici a různé mediální hvězdy, musejí snést vyšší míru veřejné kritiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue