Starostu a hejtmana by měli volit přímo lidé

  • 3
Lidé by si brzy mohli ve volbách sami vybírat hejtmana či starostu. Strany vládní koalice se to chystají prosadit do volebního zákona. Opozice by změnu podpořila. "Přinesli jsme to téma do koaličních jednání," řekl ve středu MF DNES první místopředseda lidovců Jan Kasal.

"Taková změna je možná," potvrdil unionistický ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, který spolu s Kasalem a ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Stanislavem Grossem volební změny připravuje.

Novinky by se měly objevit i ve volbách do sněmovny. "Prosazujeme, aby se volby do sněmovny změnily tak, že by celá republika byla považována za jeden volební obvod," řekl Němec.

Ve všech krajích by tak strany představily stejnou kandidátku, z níž by lidé vybírali. "To je věc, která by mohla být použita," potvrdil Kasal. Gross MF DNES řekl, že ČSSD bude ještě o návrzích diskutovat.

Chystá se přímá volba hejtmanů
Ve hře bude podle Grosse i Kasala ještě jiná varianta. A to, že by se změnil matematický model, podle kterého se přepočítávají hlasy získané ve volbách na počet křesel v Poslanecké sněmovně.

Může se také změnit počet volebních krajů a jejich velikost. "To je jen zoufalý pokus o záchranu Unie svobody. Nic takového podporovat nebudeme," řekl MF DNES šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Občanští demokraté jsou podle něj ochotni uvažovat o tom, že podpoří přímou volbu starostů a hejtmanů. "To je věc, kterou jsme dřív sami navrhovali," uvedl Tlustý. "Je nám blízký názor, že by starostové mohli být voleni přímou volbou," reagoval ve středu na nový nápad vládní koalice předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Vládní koalice připravuje i další změny, které se mají dotknout volebních zákonů. Podle Grosse i Kasala jde například o to, že by svůj hlas hlas mohli korespondenčně odevzdat i Češi trvale žijící v zahraničí.

Úpravu ústavy by si vyžádala další uvažovaná změna, podle níž by mohli ministři po dobu, kdy jsou ve vládě, přepustit dočasně své místo ve sněmovně náhradníkovi z vlastní politické strany.

Koalice počítá s tím, že by takovou změnu mohla podpořit i opoziční ODS. Vydělala by na tom i ona, kdyby se dostala do vlády. Šéf poslanců ODS Tlustý však ve středu na tento návrh reagoval zdrženlivě.

Stejně tak změnu ústavy by si vyžadovala koalicí stále prosazovaná volba prezidenta všemi občany. Gross MF DNES řekl, že o všech předložených návrzích změn volebních zákonů, které nachystaly vládní strany, bude ještě koalice v příštích týdnech diskutovat. Ve vládě by podle ministra vnitra měly být projednány do konce května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video