Louka ve vojenském prostoru Brdy v blízkosti obce Míšov, kde by v budoucnu měl stát radar.

Louka ve vojenském prostoru Brdy v blízkosti obce Míšov, kde by v budoucnu měl stát radar. | foto: Dan Materna, MF DNES

Starostové z Brd vyrazili do boje proti radaru

  • 469
Zástupci obcí ze sousedství vojenského újezdu Brdy založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním americké radarové základny v České republice. Zakládací listinu podepsalo 30 starostů ze Středočeského a Plzeňského kraje.

Protiraketový radar

Listinou vyzývají vládu, aby na svém výjezdním zasedání plánovaném na příští týden do Spáleného Poříčí, kde bude o radaru jednat, pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. Po jednání to novinářům řekl koordinátor ligy, příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD).

"Naším cílem je oslovit starosty nejen brdské oblasti, ale celé ČR. Je jedno, jestli radar bude v Brdech nebo na severní Moravě," dodal.

Podle dalšího člena koordinačního výboru a starosty Trokavce Jana Neorala (nezávislý) podpořilo odpůrce radaru písemně už dalších 50 starostů z celé republiky. Podle starostů vláda nerespektuje představitele samosprávy, když s nimi komunikuje prostřednictvím Tomáše Klvani.

"Naším hlavním cílem je jednat, ale jednat s kompetentními lidmi, mám na mysli například ministryni obrany a ministra zahraničí nebo nezávislé odborníky," dodal Řihák.

Řihák: Komunikace s vládou je špatná
Podle Řiháka je komunikace mezi obcemi a vládou v otázce radaru špatná. Připomněl, že 16 starostů v březnu dopisem vyzvalo premiéra, aby jim poskytoval informace o jednáních k radaru, dodnes nedostali odpověď. Výzvu proto nyní pošlou kromě
předsedy i dalším členům vlády. K podpoře vyzvali i veřejnost.

"Rozhodně vláda jako taková těch informací nepodává dostatek k tomu, abychom si mohli udělat jejich jasnou představu, proč je umístění radarové stanice na našem území tak vynikající nápad," řekla další členka koordinačního výboru, starostka Lázu Jitka Říhová (nezávislá). Informace má prý jen tisku a od kolegů.

Podle Řiháka například starostové vždycky požadovali studii zdravotních rizik radaru, chtějí ale i její nezávislou odbornou oponenturu. Požadují také celostátní referendum o americké základně. Řihák připomněl místní plebiscity a ankety, které se uskutečnily v řadě obcí ležících v sousedství vojenského újezdu. Většina obyvatel v nich radarovou základnu odmítla.

Klvaňa minulý týden uspořádal ve Spáleném Poříčí schůzku se starosty vybraných obcí, ze 16 pozvaných se jí zúčastnilo devět. Ti kvitovali předloženou studii zdravotních rizik a schůzku označili za posun od emotivního k racionálnímu.

Na založení svazku starostů se zástupci samospráv domluvili už minulý týden v Rožmitálu pod Třemšínem. Podpořilo to tehdy 31 ze 34 přítomných, z toho 27 středočeských. - více zde

Podepsat podporu odmítli zástupci obcí Strašice, Hrádek a Spálené Poříčí, všechny jsou z Plzeňského kraje.

Protiraketový radar by měl stát ve vojenském prostoru nedaleko Míšova na Plzeňsku. Většina Čechů ale jeho umístění v ČR není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci.

Hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Politická jednání začnou podle vládního koordinátora Tomáše Klvani v září a počátkem roku 2008 parlament rozhodne, zda se ČR stane účastníkem systému protiraketové obrany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video