Starostka Sokola: Strach, že děti nepřijdou, nemám

Zlín - Fotografie, dokumenty, kroje a některé další památky - to vše v těchto dnech přibližuje na výstavě v prostorách zlínského zámku historii organizace Sokol. Zavzpomínat na více než stoletou historii působení Sokola na Zlínsku si přišla i současná starostka zlínské tělocvičné jednoty Olga Charvátová.

"Sokol mi dal především příjemný pobyt v kolektivu kamarádek a v nesobeckém prostředí, ve kterém mi bylo dobře. Je to úžasný pocit, zúčastnit se sletu, stát v Bráně borců na Strahově, být součástí ohromného průvodu cvičenců," říká sedmašedesátiletá starostka zlínských sokolů, matka známé lyžařky a dětská zubní lékařka Olga Charvátová.

Kdo vás přivedl do České obce sokolské?
Jsem ze sokolské rodiny. Rodiče se přestěhovali do Zlína v roce 1935. Můj otec zde zakládal porodnici. Oba rodiče byli cvičenci Sokola, tatínek i funkcionář. Vodili mne do sokolovny prakticky už od mých dvou let. Zúčastnila jsem se po válce krásných sokolských táborů.

Historie Sokola ve zkratce
Tato tělovýchovná organizace  byla založena 16. února 1862. Prvním starostou byl Jindřich Fügner, ideovým a odborným vůdcem Miroslav Tyrš. Základní organizací byl Sokol pražský, po jehož vzoru vznikaly sokolské jednoty v dalších místech českých zemí i mezi krajany v cizině. Postupně vznikly župy, jejich sjednocením v roce 1904 Česká obec sokolská. Od roku 1882 byly pořádány všesokolské slety. V roce 1920 reorganizací vznikla Československá obec sokolská; existovala do roku 1952 (s výjimkou let 1941 – 45). Sokol byl obnoven v roce 1989.
Zdroj: Encyklopedie Diderot

Potom ale přišel zákaz...
Když Sokol zanikl, absolvovala jsem všechny spartakiády. Také jsem závodně lyžovala a působila v lyžařském oddíle. Znovu jsem pak vstoupila do České obce sokolské v roce 1993.

Jak se člení sokolská organizace v našem regionu?
Na území nynějšího Zlínského kraje historicky působí tři sokolské župy: Hanácká má sídlo v Kroměříži, Valašská župa má sídlo ve Valašském Meziříčí a naše Župa Komenského sídlí v Uherském Hradišti. Všechny tři dnes mají necelých deset tisíc členů, z toho přes padesát procent je mládež. Já jsem nyní zmocněncem Sokola pro celý Zlínský kraj.

Sokol už dávno není tak masovou organizací...
Nepatřím k těm, kdo nostalgicky hledí do minulosti. Vím, že Sokol už nikdy nemůže plnit svou roli co do masovosti nebo šíře činnosti jako kdysi. Tehdy měl Sokol všechno. Dnes už přece existují různé jiné kluby a možnosti. Život jde dál. A ani na sletech už nemůžeme čekat, že by se sešlo víc než nějakých pětadvacet tisíc cvičenců.

V čem tedy vidíte  úlohu Sokola dnes?
Sokol by měl dát možnost k pravidelnému mimoškolnímu cvičení dětí. Přivést do tělocvičny co největší počet dětí. Zajistit, aby bylo dostatek učitelských kádrů. Kdokoli aby se mohl přihlásit a jít cvičit. Nemám strach, že by děti nepřišly. Všechno však už musí být v Sokole v modernějším pojetí než před padesáti lety. Změnilo se nářadí.

Cítí to tak celá sokolská organizace?
Od roku 1936 bohužel nemáme nové programové cíle. Do jejich formulování přišla válka, v roce 1948 už bylo všechno silně ovlivňováno komunisty. Tyršovu myšlenku je nutno zmodernizovat.

Jak využíváte zlínskou sokolovnu, kterou Sokol získal zpět v polovině devadesátých let?
Je plně využita. Ani všem potřebám nestačí. Slouží především pro sportovní gymnastiku, cvičí v ní děti od pěti let až po dospělé. Musíme kromě toho využívat i tělocvičen na některých základních školách. V uplynulých dvou letech se nám podařilo rekonstruovat v objektu topení a vyměnit elektroinstalaci. Čeká nás ale ještě rekonstrukce hygienického zázemí, střechy, kterou zatéká, a některé další práce. Opravy budou trvat ještě tak tři čtyři roky.

Starostka zlínských sokolů Olga Charvátová


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video