Historická podoba hlásky Na Chlumu | foto: archiv

Starosta lákal na rozhlednu bez výhledu, investor oprav se naštval

  • 56
Kdo chce dnes zaujmout média a vůbec okolní svět, musí být vtipný a originální. Zároveň však platí, že nic se nemá přehánět. Na vlastní kůži to nyní zjistil starosta Slatiňan Ivan Jeník. Ten před časem přesvědčil Lesy ČR, aby ze svých peněz obnovily věž Na Chlumu.

Tu nechal v lesích nad Slatiňany před více než sto lety vybudoval kníže Auersperg kvůli lepšímu výhledu v tehdejší myslivecké oboře.

Starosta s nadsázkou věž označil za jedinou rozhlednu v zemi, ze které nebude vůbec nic vidět. Kolem ní jsou totiž vzrostlé stromy. Taková rarita zaujala štáby České televize i Novy.

Reportáž, v níž historická protipožární hláska byla důsledně označována jako nesmyslná rozhledna, kterou chtějí za 600 tisíc vybudovat státní lesy, ale plánům Slatiňan nepomohla.

Historická podoba.
Torzo kamenné rozhledny/hlásky, které leží v lokalitě Na Chlumu na jižním úpatí
Torzo kamenné rozhledny/hlásky, které leží v lokalitě Na Chlumu na jižním úpatí

"Lesům ČR se taková prezentace nelíbí, zvažují, zda to budou dělat. Samozřejmě, že to není rozhledna. Z hlásky auerspergský lesník mohl kontrolovat oboru, zda někde něco nedoutná, mohl pozorovat celý les. Má to především historickou hodnotu," uvedl starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Lesy ČR po mluvčím Zbyňkovi Boublíkovi vzkázaly, že si ještě rozmyslí, zda věž obnoví.

Pokusů zachránit památku bylo několik, žádný nevyšel

Hlásku nechal na přelomu 19. a 20. století postavit majitel panství kníže František Josef Auersperg, který proslul jako vynikající hospodář a milovník dostihových koní. Na masivní kamenné podezdívce spočíval dřevěný krytý ochoz.

Vyhlídka tehdy stála v myslivecké oboře. V této části lesa obora už není, z hlásky zůstalo jen torzo.

Pokusů o záchranu památky bylo už od revoluce několik. Snahy skautů či občanského sdružení Altus ztroskotaly mimo jiné i na nevyjasněných vlastnických vztazích.

"Hláska nebyla ani zapsaná na katastru. Je to stavba, kterých bylo v lesích víc, ale postupně zanikly. Myslíme si, že bude skvělé, když si lidé budou moci hlásku prohlédnout a dozvědí se přímo na místě, jaká byla její funkce," uvedl Jeník.

Původně kamennou stavbu chtěl obnovit Mikroregion Chrudimsko, ale podniku Lesy ČR se nápad zalíbil a chtěl to provést z vlastních peněz a ještě letos.

"Lesy ČR se rozhodly tuto významnou, více než 100 let starou regionální památku obnovit, neboť patří do souboru památkově chráněných objektů navazujících na Krajinnou památkovou zónu Slatiňansko-Slavicko," uvedl tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

To bylo ještě předtím, než se spolupráce podniku a města zadrhla. Drobných staveb z doby knížete Auersperga je v lesích nad Slatiňany víc. Mezi nejoblíbenější patří Kočičí hrádek, miniatura hradu, kterou knížecí rodina nechala postavit pro své děti.

Další památkou je letos obnovená Švýcárna, ve které je umístěno muzeum starokladrubáka. Obě populární místa dělí od hlásky jen pár minut chůze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video