Budova dětského oddělení v Motole. Ilustrační snímek

Budova dětského oddělení v Motole. Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Osmdesát let a sbohem. Staří lékaři v nemocnici skončí

  • 575
Pražská nemocnice v Motole se rozhodla, že rozváže pracovní úvazky lékařům nad osmdesát let. "Není to diskriminace věkem. V zahraničí jsou mnohem přísnější a mají limit pětašedesát let a dost," říká ředitel Miloslav Ludvík.

Tvrdí přitom, že nejde ani o peníze, ­staří lékaři mají většinou velmi malé úvazky. Nemocnici však podle Ludvíka právě proto administrativně zatěžují. "Jsou stále našimi zaměstnanci a třeba pro účetní tam není rozdíl mezi velkým a ­malým úvazkem," vysvětluje.

Je propouštění starých doktorů diskriminace kvůli věku?Čtěte ve středu 25. července

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Takových lékařů mají v Motole celkem čtrnáct, a to ve věkovém rozpětí od osmdesátníka až po nejstaršího sedmadevadesátiletého.

Ředitel Ludvík to sice otevřeně neřekne, ale za novinkou může být ještě jiný, pádnější motiv: praxe zaměstnávat bývalé šéfy klinik a primariátů či jinak zasloužilé lékaře je v Česku tak rozšířená, že se po nemocničních chodbách mnohde šourají lékaři-senioři, které už málokdo požádá o radu, ale nikdo si je netroufne propustit.

V jedné moravské nemocnici si takový lékař dokonce v podstatě zřídil byt a žil ve svém lékařském pokoji až do smrti. "Sociální program pro zasloužilé profesory" se tomu říká.

Proč to tak je? Nedávno zesnulý primář plzeňské hematoonkologie Vladimír Koza to vyjádřil natvrdo: "Medicína je hrozná, tu práci neumí nikdo opustit. Znám profesory, kteří už netrefí ani na svůj lékařský pokoj, moč neudrží, ale pořád těmi chodbami nemocnice bloudí, to je smutný pohled..."

Zdá se, že tato praxe alespoň někde končí. Některé nemocnice jsou totiž ještě radikálnější než Motol. Například plzeňská fakultní nemocnice má věkový limit nastavený na hranici 70 let a dost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video