Osoby pečující o postižené členy rodiny by mohly mít vyšší důchod. Ilustrační foto

Osoby pečující o postižené členy rodiny by mohly mít vyšší důchod. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Starejte se o postižené doma, dostanete za to lepší důchod

  • 15
Lidé, kteří se starají o postižené příbuzné, mohou podle ministra sociálních věcí počítat se slevou na dani. Do budoucna je čekají i lepší penze. Jednání se ještě povedou o výši příspěvku na péči. Rodiny s lehce postiženými dostanou naopak peněz méně.

Eva Kočí z jižní Moravy se stará o těžce postiženého jedenadvacetiletého syna Petra. Rodina finančně vyjde díky jeho invalidnímu důchodu a příspěvku na péči. Z toho by si měl platit potřebné služby, ale jelikož v místě, kde žijí, žádné nejsou, a jeho matka se o něj navíc chce starat, zůstává příspěvek v rodině. To zákony umožňují.

Ale kdyby se mladíkův stav zhoršil a on musel do ústavu, jeho pětapadesátileté matce by nezbylo než si po mnoha letech pečování o syna hledat práci.

"V ten moment by všechny jeho peníze šly do ústavu a já bych měla nárok jen na podporu v nezaměstnanosti, o níž ani nevím, z čeho by mi ji počítali. Žádné příjmy nemám, stát za mě pouze platí pojištění," uvažuje žena, která se bojí, že by práci jen velmi těžko hledala. A už teď je zřejmé, že za pár let ji čeká tak jako tak jen podprůměrný důchod.

Budoucnost příspěvku na péči

Kdo dostane více: Vláda chce přidat peníze lidem, kteří se doma starají o vážně nemocné a postižené – zpočátku slevou na daních, v budoucnu vyššími penzemi. Výši příspěvku – 8, nebo 11 tisíc Kč měsíčně – který pobírají nejvíce postižení, měnit nechce.

Kdo dostane méně: Snížit se má příspěvek na péči pro lidi, jejichž postižení je zařazeno do nejnižšího, prvního stupně ze čtyř možných – ti dnes berou 2 000 Kč měsíčně, vláda jim chce nově nechat
jen 800 Kč.

U dětí se škrtat nebude: Děti ve skupině nejméně postižených mají nárok na 3 000 Kč měsíčně a zde vláda škrty nechystá.

Nižší daně, vyšší penze

V posledních třech letech se sice jejich penze začaly zvedat, ale jak říká právník Národní rady zdravotně postižených Jan Hutař, stále to není dobré. My bychom chtěli, aby tito lidé měli alespoň takovou penzi jako lidé, kteří byli od mládí v invalidním důchodu," uvedl.

Nastupující vláda to chce řešit dvěma způsoby – jednak chce lidem, kteří se starají o své blízké postižené, přiznat slevu na daních. "Stejnou, jako mají rodiče na děti," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Sleva na jedno dítě činí dnes 970 korun. V případě, že člověk, který se stará o postiženého, jiné příjmy nemá, tyto peníze by naopak dostal.

Ještě větší změnou, s níž se však dá počítat nejdříve od roku 2012, by bylo zvýšení důchodů pro tyto lidi. "Rádi bychom to udělali, víme, že je to problém a musíme ho řešit, ale musíme to celé ještě podrobně analyzovat," vysvětluje ministr. Zvýšení těchto penzí by se tak stalo součástí chystané důchodové reformy.

Lehce postižení dostanou méně

Už teď se také vedou jednání o příspěvku na péči, který pobírají postižení a za nějž si mají platit potřebnou pomoc. Vláda také podporuje, aby se lidé starali doma o ty nejvíce nemohoucí, a chce jim přilepšit. Na druhé straně hodlá snížit výši příspěvku pro nejméně postižené. A to ze 2 000 korun měsíčně na 800 korun. Nárok na něj totiž má mnohem více lidí, než se původně předpokládalo.

"Snažili jsme se panu ministru Drábkovi vysvětlit, že mnozí lidé tento příspěvek nemají jen kvůli věku, i když to tak vypadá, ale proto, že se o sebe nedokážou sami postarat," hájí původní výši Jan Lorman, předseda sdružení Život 90.

Ministr Drábek mimo jiné podle Lormana přislíbil, že zváží, zda by se příspěvek nesnížil jen části lidí. "Příspěvky se však rozjely příliš a budeme hledat nejméně bolestivé řešení," říká ministr, který se chce zaměřit i na rozvoj služeb, které si mají postižení nakupovat a které nejsou všude dostupné.

Příběh Evy Kočí je typický. Lidé, kteří se někdy i desítky let starají o nemocné příbuzné, nemají žádný vlastní příjem, a po letech péče je proto čeká jen nízký důchod.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video