'Starci' nad šedesát budou brzy dominovat na Zemi

  • 5
Budete mě ještě potřebovat, až mi bude čtyřiašedesát? zanotoval včera v Madridu generální tajemník OSN Kofi Annan na úvod mezinárodní konference o stárnutí úryvek písně legendárních Beatles. "Šéf planety" se při tom usmíval, právě včera onen požehnaný věk završil. Stamiliony dalších "starců" po celé planetě si však podobnou otázku kladou s plnou vážností. A mnohé z nich silně mrazí.

Není divu, chápe většina demografů. Lidstvo totiž nezadržitelně stárne, průměrný věk se prudce zvyšuje a žádná společnost není zdaleka připravena se o narůstající armádu seniorů náležitě postarat. V roce 1945 mohl průměrný pozemšťan očekávat, že se dožije 45 let, nyní je průměrný věk na Zemi už 65 let a odborníci odhadují, že v roce 2045 to bude kolem 76 let.

"Stárnutí světové populace znamená hlubokou demografickou revoluci, jejíž důsledky jsou srovnávány s globalizací," zdůraznil Nitin Désáí, náměstek generálního tajemníka OSN pro hospodářské a sociální záležitosti.

"Ve 20. století jsme získali třicet let života navíc. To je víc, než bylo dosaženo za předcházejících 5000 let historie lidstva," prohlásil šéf americké pobočky Mezinárodního střediska pro dlouhověkost Robert Butler. To je přece skvělé! Tak proč se bát? chtělo by se říci.

Mnozí oslavují "revoluci v dlouhověkosti" jako výsledek mohutného pokroku v lékařství, vědě a výživě. To je samozřejmě pravda. Na druhé straně ovšem tak přelomová změna staví před lidstvo nové bezprecedentní požadavky.

Především potřebu zajistit, aby senioři byli plnoprávnými a aktivními členy společnosti, umožnit jim dostatečné penze, bydlení, zdravotní péči, přístup k sociálním službám, stejně jako je ochránit před diskriminací, ignorancí a špatným zacházením.

Takové strategie v celosvětovém měřítku zatím chybějí. A podle odborníků je nejvyšší čas začít s tím něco dělat, jinak může být ohrožena světová prosperita.
Studie OSN odhadují, že za půlstoletí budou Zemi obývat dvě miliardy lidí starších 60 let, tedy celá pětina populace. Nyní představují desetinu všech obyvatel planety.

"Je zřejmé, že čelíme vážným problémům," prohlásil včera v Madridu Kofi Annan před delegáty 160 světových zemí. "Globálně přibude každý rok dvě procenta lidí nad šedesát let věku," upozornil Annan. V příštím půlstoletí také počet lidí nad 60 celkově převýší počet dětí do patnácti let.

Už to není jen problém bohatých zemí, jež díky snižující se porodnosti stárnou rychleji, a některým dokonce hrozí úplné vylidnění. Stárnutí populace se začíná nepříjemně týkat i zemí méně rozvinutých včetně těch největších, Indie a Číny.

Ekonomické a sociální dopady těchto trendů se budou prohlubovat a finanční zdroje jsou omezené. Co tedy s tím? Experti navrhují v zásadě dvě řešení: zcela reformovat důchodový systém, a především postupně posouvat věk odchodu do důchodu. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video