Stapleton: Američané pochybují o gripenech

  • 23
Praha - Američtí experti, kteří se před časem v Praze zúčastnili konference o používání zbraňových a komunikačních systémů v NATO, mají pochybnosti o bojových letadlech Jas-39 Gripen. Jejich nákup plánuje vláda pro české letectvo. Ministrovi obrany Jaroslavu Tvrdíkovi zaslali odborníci dopis, kde vypočítávají své pochybnosti, řekl americký velvyslanec Craig Stapleton.
Američané se rovněž ucházeli o vyzbrojení českého letectva novými víceúčelovými letouny. Nabízeli své letouny F-16 a F-18. Nakonec ale svou nabídku stáhli.

Odstoupili i Francouzi s letounem Mirage 2000 a konsorcium, které nabízelo letouny Eurofighter. Zůstal jen britsko-švédský zájemce s gripeny. Česká vláda v pondělí jednomyslně schválila znění smluv na nákup 24 stíhaček Gripen. První by mohli vojáci převzít v říjnu 2004.

Podle týdeníku Respekt Američané kritizovali nedostatečný dolet gripenů a problémy kolem tankování za letu. Gripen podle expertů urazí 800 kilometrů, kdežto moderní letoun F-16 až 1600 kilometrů a výkonnější Eurofighter pak 2200 kilometrů.

Podle zprávy amerických expertů například při operaci Allied Force v býávalé Jugoslávii startovaly letouny NATO v italském Avianu a vracely se bez podpory tankerů. Gripen by takové akce schopen nebyl.

Odborný tisk ale hodnotí gripen jako letoun čtvrté generace, tedy jeden z nejpokročilejších vůbec. Jeho přednosti spočívají mimo jiné ve velmi vyspělých digitálních systémech.

Stapleton poznamenal, že američtí experti nemají dostatek informací o technických parametrech, které by jejich obavy rozptýlily.

Pokud jde ale o obecný pohled Washingtonu na nákup stíhaček, pokládá je za české suverénní rozhodnutí, řekl velvyslanec. Podle vojenských představitelů Spojených států jsou vyšší priority než nákup letadel, například pokračovat v posilování flexibility jednotek.

Video