Stank žádá víru Slováků v alianci

Bratislava - Slovenský ministr obrany Jozef Stank by byl spokojen, kdyby těsně před listopadovým pražským summitem podporovalo vstup Slovenska do NATO alespoň 65 procent obyvatel. Summit v Praze rozhodne o pozvání dalších zemí do Severoatlantické aliance. Podle březnového průzkumu veřejného mínění, které zveřejnilo ministerstvo obrany, pro vstup země do NATO se vyslovuje přibližně 61 procent Slováků.
Opačný názor zastává přibližně 34 procent občanů. "Když budeme mít 65procentní podporu obyvatelstva před pražským summitem, tak by to mohlo stačit k tomu, aby se všechny politické strany na Slovensku ztotožnily s tímto přáním našich občanů," řekl Stank.

Se vstupem Slovenska do NATO souhlasí všechny významné politické síly v zemi s výjimkou opoziční Slovenské národní strany a Pravé Slovenské národní strany.

Podle Stanka rostoucí podpora pro členství v NATO souvisí s probíhající reformou slovenské armády a také s pozitivní mediální kampaní. Šéf resortu obrany nekomentoval, nakolik se pod kladnou odezvu obyvatel podepsala podpora pro vstup do NATO u nejsilnější politické strany v zemi Hnutí za demokratické Slovensko.

Podle sociologa Karola Čukana panuje obava, zda to HZDS s podporou vstupu do aliance myslí skutečně vážně. V posledních měsících několik západních politiků a diplomatů upozornilo, že právě návrat HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara k moci po letošních parlamentních volbách by mohl Slovensko přibrzdit na jeho cestě do NATO i Evropské unie. Západ Mečiarovi vytýká pochybení v demokracii v předchozím volebním období.

Podle březnové ankety většina Slováků považuje za správné, aby se slovenská armáda v roce 2006 plně profesionalizovala. Armáda má podporu u necelých 69 procent obyvatel a téměř 59 procent si myslí, že je porovnatelná s armádami České republiky, Maďarska a Polska.

Na druhé straně je jen přibližně 35 procent lidí přesvědčeno, že v armádě slouží skuteční profesionálové. Pouze necelých 27 procent Slováků si myslí, že armáda je schopna čelit terorismu.

Video