Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval novým ministrem školství...

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval novým ministrem školství dosavadního náměstka Stanislava Štecha (21. června 2017). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zeman jmenoval ministrem školství Štecha. Ve funkci bude jen čtyři měsíce

  • 37
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Stanislava Štecha novým ministrem školství. Nahradí dosavadní šéfku resortu Kateřinu Valachovou (ČSSD), u které zastával funkci náměstka. Skončilo tak šest týdnů nejistoty, kdo resort dál povede.

Zeman při jmenování Štecha řekl, že si váží jeho odborné kompetence. Ocenil i skutečnost, že na ministerstvu dosud působil jako náměstek, takže se nebude muset s jeho chodem dlouho seznamovat.

„Váš handicap, který není způsoben vámi, naopak spočívá v tom, že na to všechno máte pět měsíců do voleb. Já vám v každém případě přeji, abyste i v tomto krátkém časovém intervalu svoji funkci dobře zvládnul a abyste měl z vykonané práce radost,“ řekl.

Prezident také poděkoval Valachové za vykonanou práci a předal jí kytici. „My jsme spolu skvěle spolupracovali až na jednu věc, a to byla inkluze, kde jsme měli ostře odlišné názory,“ řekl.

Stanislav Štech

Narodil se v roce 1954 v Podbořanech. Studoval na čs. sekci Carnotova lycea ve francouzském Dijonu, absolvoval psychologii na Filozofické fakultě UK. Působí jako profesor pedagogické psychologie na Pedagogické fakultě UK.

V roce 2014 se stal poradcem premiéra Bohuslava Sobotky pro oblast vzdělávání. Do úzkého okruhu kandidátů na ministra školství patřil již v roce 2015, nakonec přijal nabídku na pozici politického náměstka ministryně Valachové.

Je nestraník, v letech 1983 až 1990 byl členem KSČ. Je ženatý a má dvě děti. Mluví francouzsky, italsky, anglicky, rusky a německy.

Podotkl ale, že Štech má na problematiku inkluze shodný názor jako Valachová, a proto od něj v této věci žádnou změnu nečeká.

Valachová oznámila svou demisi 9. května a chtěla odejít ke konci stejného měsíce. Prezident ale s její rezignací nesouhlasil. Podle něj nemá smysl, aby ministr odcházel několik měsíců před volbami. Dal jí čas, aby si své rozhodnutí rozmyslela. Původní desetidenní lhůta se nakonec prodloužila na 19 dnů. Valachová ale názor nezměnila a v pondělí prezidentovi svou rezignaci potvrdila.

Premiér Bohuslav Sobotka ve středu Štecha uvedl do úřadu. „Musím říct, že to jmenování do úřadu, jakkoli je významné a já si toho velmi vážím, pro mě nepředstavuje žádný zásadní zlom,“ řekl na tiskové konferenci novinářům. Své úkoly prý zná, protože byl u jejich vzniku.

Jako jednu z urgentních priorit vidí vyřešení sporných sportovních dotací. Už v pátek by sportovním svazům rád představil konkrétní opatření, která sportovce uklidní a nabídne přijatelné řešení. Upozornil ale na to, že musí respektovat nová pravidla financování a závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, který konstatoval, že rozdělování peněz nebylo v letech 2013 až 2015 zcela v pořádku.

Žádné změny kariérního řádu

Zopakoval také, že odmítá úpravy kariérního řádu, jak je navrhl Senát. Sněmovna o něm bude hlasovat v úterý. Štech pokládá za nepochopitelné například zrušení některých specializovaných učitelských pozic, které jsou ve školách léta. Chtěl by učitele uklidnit, že změny jsou v jejich prospěch.

„Domnívám se, že velký nápor příliš velkého množství změn logicky vyvolává i určitý neklid, byť jsou to změny, které učitelská obec žádala někdy i dlouhá desetiletí,“ řekl. Kritizoval také administrativní zátěž pedagogů. Valachová v úterý při bilanční tiskové konferenci zmínila v souvislosti s nástupem nového ministra plán debyrokratizace školství. Štech řekl, že se bude snažit o odlehčení, ovšem o nějakém celkovém bombastickém plánu mluvit nelze. Bylo by to podle něho příliš troufalé.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se nový ministr školství měl do podzimních voleb zabývat třemi hlavními úkoly. Jako první zmínil intenzivní jednání o rozpočtu a požadavcích vysokých škol na navýšení financí. Štech by pro ně chtěl vyjednat zhruba pět miliard korun navíc. Připustil, že by to mohlo být méně, ale bude trvat na navýšení. Jejich rozpočet už několik let stagnuje kolem 21 miliard korun.

Premiér během jmenování Štecha Zemana za zdržování výměny v čele resortu kritizoval. Demisi Valachové a návrh na jmenování Štecha poslal Sobotka na Hrad 26. května. V rozhovoru s ČTK o dva týdny později řekl, že chování Zemana je neodůvodněné a nesprávné.

Valachová se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací (více zde).

Rezignaci oznámila v době, kdy vládu odmítal opustit tehdejší ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který čelil podezřením z obcházení daní a ovlivňování médií. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že pro něj nechce být záminkou, aby k ní odváděl pozornost a útočil na ČSSD.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video