Dopravní loď Sojuz připojená k Mezinárodní vesmírné stanici ISS

Dopravní loď Sojuz připojená k Mezinárodní vesmírné stanici ISS | foto: NASA

Stanici ISS ohrozily letící trosky, astronauti se schovali do Sojuzu

  • 95
Astronauti museli dočasně opustit Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a přemístit se na palubu u ní kotvící dopravní lodi Sojuz. Vesmírný komplex totiž ohrozilo vesmírné smetí. NASA evakuaci označila za bezpečnostní opatření, posádka se na stanici vrátila po deseti minutách.

Na oběžné dráze se pohybuje až osmnáct tisíc kusů "vesmírného smetí", nedávno dokonce došlo k prvnímu střetu družic, když se srazily americký satelit Iridium a vyřazený ruský stroj Kosmos. Obě družice srážka zničila. - čtěte více o srážce satelitů

Smetí prolétá čas od času i kolem ISS. Stanice na něj reaguje tak, že za pomoci motorů upraví vlastní trajektorii, a tak se mu vyhne. Nyní ale pracovníci NASA objevili blížící se trosky příliš pozdě. A byly na "možná kolizním" kurzu.

Tříčlenná posádka se proto evakuovala do kotvícího Sojuzu a připravila se na oddělení od stanice pro případ, že by ji motor zasáhl a prorazil její plášť. Posádka stanici převedla na automatické řízení a od 17:35 středoevropského času zůstávala v Sojuzu. O čtyři minuty později motor stanici minul a v 17:45 se Sandra Magnusová, Michael Fincke a Jurij Lončakov mohli vrátit.

Předpokládaná posádka 18. expedice na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS - (zleva) Koiči Wakata, Michael Fincke, Sandra Magnusová, Jurij Lončakov, Greg Chamitoff
Kompletní osmnáctá posádka ISS: zleva Koiči Wakata (má dorazit s raketoplánem Discovery), Michael Fincke, Sandra Magnusová, velitel Jurij Lončakov a Greg Chamitoff (ten stanici už opustil).

"Nebezpečnou troskou byl zřejmě starý motor, který byl kdysi součástí vesmírné stanice," uvedla v bezprostřední reakci na evakuaci mluvčí NASA Laura Rochonová.

Ruská strana celou situaci zlehčovala. "Posádka nebyla v absolutně žádném nebezpečí. Dokonce ani neuzavřela poklop mezi stanicí a Sojuzem, kde strávili asi deset minut. Nevíme, odkud to smetí pochází," řekl agentuře AP po telefonu mluvčí ruského vedení mise.

Nakonec se ukázalo, že hrozbou pro ISS bylo tzv. despinové závaží. Sedmicentimetrová a necelý kilogram vážící troska byla původně součástí 3. stupně nosné rakety Delta 2, která vynesla na oběžnou dráhu v roce 1993 vojenskou navigační družici Navstar 32.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video