Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za první republiky by rozstříhání standarty přišlo draho, nyní na 10 tisíc

  20:18aktualizováno  20:18
Standartu prezidenta republiky jako jeden ze státních symbolů chrání zákon. Její zničení je přestupek, za který může být uložena pokuta až 10 tisíc korun. Více členům umělecké skupiny Ztohoven za její rozstříhání nehrozí. V minulosti však byly postihy přísnější. Po roce 1920 hrozilo až šest měsíců vězení nebo pokuta 20 tisíc tehdejších korun, což byly čtyři měsíční platy premiéra.

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pro srovnání - Bohuslavu Sobotkovi v současnosti náleží za čtyři měsíce plat 600 tisíc korun.

Skupina Ztohoven rozstříhala prezidentskou standartu, která zmizela z Hradu loni v září v rámci akce jejích členů při vyvěšování rudých trenek. V prohlášení na svém webu skupina tvrdí, že byl státní symbol rozdělen na 1 152 dílů a náhodně rozeslán stejnému počtu lidí (více o rozstříhání zde).

Skupina Ztohoven rozstříhala standartu. Prasárna, soudí Ovčáček

Hrad okamžitě reagoval tvrzením o zneuctění standarty, které staví členy Ztohoven „na roveň nacistů.“ Podle práva se však jedná pouze o přestupek. Trestní zákoník na hanobení státních symbolů vůbec nepamatuje a Zákon o užívání státních symbolů z roku 2001 uvádí, že za „zneužití, úmyslné poškození nebo hrubé znevážení státních symbolů České republiky“ lze uložit pokutu do 10 tisíc korun.

Jeden z trojice obviněných v souvislosti s vyvěšením rudých trenýrek na Hradě tvrdil 28. října 2015, že neví, kde standarta skončila:

Prezidentských standart je několik

Po akci Ztohoven, kteří vyměnili standartu za rudé trenky, se mluvilo o její ceně a o tom, že standart je několik, nejednalo se tak o originál, ale o kopii. To podle heraldiků a vexilologů, tedy odborníků na symboliku vlajek, praporů a standart nehraje až takovou roli.

Kousky rozstříhané prezidentské standarty, které skupina Ztohoven rozdávala na...

Kousky rozstříhané prezidentské standarty, které skupina Ztohoven rozdávala na pražském hlavním nádraží. .

„Za originál se považuje vyobrazení, které je publikováno ve sbírce zákonů. Například originál kresby současné standarty od nedávno zesnulého heraldika Jiřího Loudy je uložen v archivu Poslanecké sněmovny,“ řekl iDNES.cz člen expertní komise Sněmovny pro heraldiku a vexilologii Jakub Hrdlička.

Kvůli výměně standarty za trenky přesto tři členové skupiny Ztohoven ve středu před soudem stanou. Nebude to však za zhanobení standardy prezidenta, ale za trestné činy výtržnictví, poškozování cizí věci a krádež.

Ani za první republiky nebylo zhanobení státních symbolů trestným činem. „přestupky tohoto zákona trestají se - bez újmy stíhání trestními soudy,“ stojí v zákoně z roku 1920. Podle něj bylo možno uložit půl roku vězení nebo 20 tisíc korun pokuty. To byla v té době značná částka, odpovídala ročnímu platu vyššího úředníka nebo zmíněným čtyřem platům premiéra.

Pokládáte pokutu za poškození či znevážení státního symbolu za přiměřenou?

celkem hlasů: 6147

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. července 2016. Anketa je uzavřena.

Měla by být vyšší. 5425
Je tak akorát. 415
Měla by být nižší. 307

V době komunistického Československa byla pokuta za hanobení státních symbolů 500 korun. „Jejich neoprávněné použití, popřípadě použití nepřípustným způsobem, naplňuje skutkovou podstatu přestupku proti veřejnému pořádku a je postihováno příslušnými orgány (především národními výbory) pokutou až do výše 500 Kčs,“ stojí v brožuře Co máme vědět o státních symbolech vydané v roce 1985.

Masaryk vyvěsil standartu až roce 1920

Česko má prezidentskou standartu od roku 1920, kdy byl přijat zákon o státních symbolech. Prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi je někdy přičítáno, že si vybral heslo standarty pravda vítězí. Ve skutečnosti o něm tehdy rozhodli poslanci.

„Jest to heslo, pod nímž poselství husitské táhlo k sněmu basilejskému, jest to heslo, kterého užíval národní král slavné paměti Jiří z Poděbrad,“ lze se dočíst v zápisu jednání Národního shromáždění z 30. března 1920.

Fotogalerie

Podobu standarty navrhl výtvarník z Blovic Jaroslav Kursa a definitivní podobu, která se objevila v zákoně, dal návrhům František Kysela.

Zákon platil až do roku 1960. „Pro úplnost je ovšem nutno uvést, že v období okupace změnila protektorátní vláda oba právní předpisy z roku 1920 (zákon a prováděcí vyhlášku pozn. red.), svými nařízeními,“ uvádí další člen komise Pavel Fojtík v časopise Vexikologie z května 1990. Za protektorátu byl od srpna 1939 na standartě menší znak protektorátu a zcela zmizelo heslo pravda vítězí.

Po roce 1945 byla opět používána původní standarta, a to i za prezidentů Gotwalda, Zápotockého a Novotného. Teprve po roce 1960 byla vytvořena nová podoba, s dvouocasým lvem s hvězdou místo korunky. Heslo pravda vítězí zůstalo.

V letech 1990 až 1992 Václav Havel používal standartu se znakem Republiky Česko - Slovenské, tedy čtvrceným štítem, kdy na dvou polích byl český lev a na dvou slovenský znak, a nápisem v latině veritas vincit.

Od roku 1992 vlaje na Hradě standarta vytvořená podle návrhu Jiřího Loudy. „Největší poctou pro mne je, že nad hradem českých králů a československých a českých prezidentů vlaje prapor, který vznikl na mém psacím stole,“ řekl Louda pro iDNES. cz v roce 2003 (celý text najdete zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.